Dirk van Wullen In 1785 wordt Dirk van Wullen (*1761, Am sterdam) als proponent aangesteld in Warns- veld. Vijf jaar later is hij gereformeerd predi kant in Zutphen. Zijn dwarse eigenzinnigheid maakt hem weinig geliefd. De lutherse do minee Jacob Nieuwenhuis schrijft eens over een collega een braaf, maar stijf en droog regtzinnig gereformeerd predikant' en voegt daar meteen aan toe: 'eigenschappen waarin ds Van Wullen hem nog verre overtrof'. Zelf kwalificeert hij een lutherse collega eens ge ringschattend als 'slechts een halve broeder'. Als in 1819 de dichter Staring zijn paascanta- te wil uitvoeren in de Walburgskerk, ligt Van Wullen dwars. De schaarse biografische berichten over Van Wullen noemen steevast zijn histori sche belangstelling. Al tijdens zijn studie in Utrecht is hij lid van het oudheid-, taal- en dichtkundig genootschap Dulces ante omnia Musae. Met J.F. Martinet bespreekt hij vraag stukken uit Zutphens geschiedenis. Behalve zijn Gedachtenisrede wegens de verovering der stad Zutphen door de Spanjaarden in Nov.1572 heeft hij echter geen historische publicaties van be tekenis op zijn naam staan. Een geschiedenis van de Walburgkerk blijft onvoltooid. Van Wullen is predikant in een politiek roeri ge tijd. In 1798 maakt de Bataafse Republiek een eind aan de bevoorrechte positie van de gereformeerde kerk. Kerkgebouwen en pas torieën moeten worden herverdeeld onder alle gezindten. Er dreigt nationalisatie van kerkelijke goederen en fondsen. Om de his torische rechten van de Walburgskerk aan te tonen, duikt Van Wullen in de archieven. Of hij die klus vrijwillig op zich neemt, of dat de kerkbestuurders hem aanwijzen vanwege zijn historische kennis, weten we niet. Maanden lang snuffelt hij in kerkboeken, kerkmees tersrekeningen, stadsrekeningen en andere paperassen. Een dik pakket gedetailleerde D. van VULLEN, GEBOREN TE AMSTERDAM 1761. Predikant der Hervormde Gemeente TE ¥ABNSVE1D *785. TE ZUTPHEN 1790. JoerDAJtsJiu/ter. Zr C/yr /S2J. aantekeningen over bezittingen en fondsen van de kerk door de eeuwen heen heeft hij daarvan nagelaten. Dirk van Wullen ontpopt zich als een ware archiefrat. Hij ordent en inventariseert hier na het archief van de kerkmeesters, dat van de kerkenraad én het archief van het Born- hof. Ook maakt hij een catalogus op het boekenbezit van de Librije. Als in 1827 het stadsarchief geordend moet worden, denkt het stadsbestuur meteen aan Van Wullen. Hij bedankt echter voor de eer. Hij voelt zich te oud en is te druk met kerkelijke zaken. Van Wullen overlijdt te Zutphen in 1832, enkele maanden na zijn emeritaat. (Rob Kammelar) Literatuur - Regionaal Archief Zutphen, archiefnrs. 62, 63, 83, 206. - Jacob Riemens, 'Jacob Nieuwenhuis. Luthers predikant in Zutphen', in Zutphen 2011-1 en -2. - Biographisch Woordenboek der Noord- en Zuidneder- landscheLetterkunde (1888-1891). ^utphen - 2015/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 21