Wie was toch... Mathieu de Simony Als Lodewijk xiv het Edict van Nantes her roept (1685), zoeken veel Franse protes tanten hun heil in Duitsland en de Neder landen. Mathieu de Simony, seigneur de Tournay, is een van hen. Hij geeft zich uit voor meester-glasblazer en is in het bezit van octrooien en indrukwekkende getuigschrif ten. Hij begint glasblazerijen in Kleef en later in Düsseldorf. Overigens met wei nig succes. In 1689 duikt hij ineens op in Zutphen. Hij heeft dan een glasbla zersoctrooi weten los te krijgen van de Staten van Gelderland. Aan bravou re ontbreekt het hem allerminst. Hij overdondert iedereen met fantastische verhalen over zijn buitengewone vaardig heden. Hij wil Zutphen tot een centrum maken van de glasindustrie, met glaswa ren die zelfs de bokalen uit Venetië doen verbleken. Het stadsbestuur gaat er gretig op in. Maar is vooral geïnteresseerd in vlakglas voor spiegels en venster ruiten. Geen probleem voor Simony; ook dat kan hij als de beste. Er wordt een contract ge sloten. Simony zal een glasblazerij met zes glasovens bouwen. De stad gaat dat financieren en stelt een deel van het oude Agnietenconvent ter beschikking. Binnen een halfjaar moet de glasblazerij in bedrijf zijn. Simony werft personeel en koopt grondstoffen in. Maar de bouw van de ovens vlot niet. Hij vraagt om uitstel. In augustus 1690 meldt hij de magistraat dat de eerste kleine oven aan gestoken kan worden. Hij vraagt meteen om uitbetaling van de in het vooruitzicht gestel de lening van tweeduizend caroligulden. De magistraat wil pas betalen als de grote oven voor vlakglas in bedrijf is. De glasfabriek komt echter maar niet op gang. Dan beschul digt een andere Franse refugié Simony ervan helemaal geen refugié te zijn en ook geen glasblazer. De stadsbestuurders beginnen te twijfelen. Zij eisen binnen een maand een proefstuk. Dat komt er niet. Mathieu de Simony verlaat Zutphen met de noorderzon. Behalve zijn schul den en onbetaald personeel laat hij ook zijn vrouw en kinderen achter. De magistraat laat de leughenaer, bedriegher ende deughniet dag vaarden, maar hij is en blijft weg. Later wordt hij nog ge signaleerd in Potsdam, Neuren berg en Halle. Overal hetzelfde verhaal: grootse plannen, veel praatjes, weinig glaswerk. Dan verdwijnt Mathieu de Simony voorgoed in het duister van de geschiedenis. (Rob Kammelar) Literatuur -J. Gimberg, 'Eene glasblazerij te Zutphen', in Zutphensche Courant 7 en 14-11-1924. - M. M. Doornink-Hoogenraad: 'Zut- phens glas?', in Antiek 18 (1983). Glazen bokaal die aan Mathieu de Simony wordt toegeschreven. (Stedelijk Museum Zutphen) 20 ^utphen - 2015/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 20