De binnenplaats van het ONG aan het einde van de 19e eeuw. De foto is van kunstschilder/fotograaf Herman van der Worp (1849-1941). (Stedelijk Museum Zutphen) de lokalen alwaar zij zich nu bevinden', aldus de notulen van genoemde vergadering.13 Tien jaar na zijn aantreden bracht Ramaer uitvoerig verslag uit aan Gedeputeerde Sta ten over de op gang gebrachte verbeteringen in het Zutphens Krankzinnigengesticht.14 Hierin gaf hij aan dat bouwkundige ingre pen hadden geresulteerd in betere ventilatie, verlichting, verwarming en geluidsisolatie van de ziekenzalen. De installatie van stort-, drup-, regen-, en zitbaden en de inrichting van een biljartkamer, muziekkamer en bi bliotheek waren voorbeelden van ingevoer de bad- en ontspanningstherapie. Daarnaast was men met arbeidstherapie begonnen. Zo konden de verpleegden timmeren, weven en ook kleer- en schoenmaken. Er werden gods dienstoefeningen gegeven. De minst gestoor de verpleegden konden toneelvoorstellingen en concerten in de stad bezoeken of een rij toer maken buiten de stad. Natuurwetenschappelijke psychiatrie Ramaer stond een natuurwetenschappelijke psychiatrie voor.15 Hij zag psychische stoor nissen als het resultaat van een afwijkende hersenwerking. Daartoe verrichtte hij lijk openingen om de lichamelijke oorzaak van de psychische aandoening op te sporen. Het spreekt vanzelf dat daarbij ook de hersenen van de overledene nauwkeurig werden on derzocht. Ramaer adviseerde als een van de eersten in Nederland het gebruik van de mi croscoop bij de bestudering van de aangeda ne organen. Hij voerde een vooruitstrevend personeels beleid. De ongeschoolde 'oppassers' of 'op passeressen' die 'onzedelijke' handelingen verrichtten, zoals het slaan van de verpleeg den met een stok, werden ontslagen. Ex-ver pleegden konden als personeel worden aangesteld, meestal als keukenmeid, stal- of huisknecht, soms ook als verpleger. In 1851 was het aantal verpleegden bin nen het krankzinnigengesticht opgelopen tot meer dan tweehonderd. Er werden intus sen ook patiënten uit andere provincies dan 16 ^utphen - 2015/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 16