Zutphens eerste zielendokter: J.N. Ramaer Carol Jan Klok Vanuit Zutphen droeg Ramaer zijn passie voor verbetering van het lot van de psvchisch gestoorde medemens uit naar (Ie rest van het land. Zijn grote talent als Afkomst Johannes Nicolaas Ramaer werkte van 1842 tot 1863 als gestichtsgeneesheer in het Krankzinnigengesticht van het Oude en Nieuwe Gasthuis in Zutphen. Behalve een bevlogen arts was hij een gedreven hervormer van de zorg voor zijn geestelijk gestoorde patiënten. Dit laatste bracht hem echter in toenemend conflict met de behoudende bestuurders van het Gasthuis. In 1863 vertrok hij naar Delft, waar hij benoemd was tot geneesheer-directeur van het plaatselijke Krankzinnigengesticht. Dr. Johannes Nicolaas Ramaer (1817-1887) is postuum wel aangemerkt als 'Neerlands eersten psychiater'.1 In de negentiende eeuw werd zijn functie echter nog beschreven als krank zinnigenarts of ge stichtsgeneesheer; de titel psychiater kwam pas later in zwang. organisator en netwerker Ramaer in zijn kwam hem daarbij goed (Eigen Haard, van pas. Opmerkelijk is dat Ramaers leven en werk tot nog toe weinig aandacht kreeg in Zut- phen.2 Als positieve uitzondering hierop kunnen de studies van Wartena3 en Van der Kluit4 over de geschiedenis van het Zutphense Oude en Nieuwe Gasthuis (ong) en Ramaers plaats daarin genoemd worden. In 1986 schreef Van Vondelen5 een gedegen docto raalscriptie als bijdrage aan Ramaers biogra fie. Het wachten is nog op de alomvattende biografie van Ramaer als een van de belangrijkste wegbereiders van de Nederlandse psychi atrie. De voorouders van Jo hannes Ramaer stam den uit Hondschoo- te, bij Duinkerken. Guillaume Ramaer, die daar omstreeks 1575 als burger woon de, is de vroegst beken de stamvader van Ramaer. 'lussen hen beiden liggen zeven generaties.6 Guillatimes zoon Nica- sius vluchtte als protes tant voor de katholieke Spaanse overheerser naar het calvinistische Leiden. Hij kreeg er in 1615 de eervolle ti tel van poorter. Nicasius' nazaten verspreidden zich over het hele land en verwierven onder andere aanzien als bestuurder, militair, fabri kant, jurist en medicus.7 Ramaers grootvader, Johannes Ramaer, was president-schepen (burgemeester) van Kes- sel, een dorp in het Limburgse Maasdal. Bij zijn overlijden in 1794 liet hij zijn vrouw ach- laatste levensjaar. jaargang 1887) Zutphen - 2015/1 13

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 13