«H.UNDSCHE TUIN De Duitse officieren die het kader vormden van het contingent geïnterneerden in Zutphen, waren ondergebracht in hotel De Hollandsche Tuin aan de Groenmarkt. In de Tweede Wereldoorlog werd dit gebouw verwoest. (particuliere collectie) tussen Grandcourt en La Boisselle. Daar woedde van juli tot november 1916 een van de bloedigste veldslagen ooit. Meer dan zes honderdduizend Duitsers werden gedood, gewond of raakten vermist. Hetzelfde lot trof nog eens zeshonderdduizend soldaten aan geallieerde zijde.6 Maakte Franz Kalble die strijd mee? De 2 schweren Kriegsjahren zouden daarop kunnen wijzen. Meer dan waarschijn lijk is hij daar door de Britten krijgsgevangen gemaakt en naar Engeland overgebracht. Herbegraven Franz Josef Kalble overleed op 15 oktober 1918 in het ziekenhuis in Zutphen. Longont steking vermeldt de overlijdensadvertentie. Hoogstwaarschijnlijk was Kalble een van de vele slachtoffers van de Spaanse griep, die toen net aan zijn tweede, veel verwoestender golf was begonnen.7 Hij was 37 jaar toen hij aan het virus bezweek. Het is niet bekend of er familie bij zijn begrafenis aanwezig was. Kalble was afkomstig uit het dorpje Diers- burg aan de rand van het Zwarte Woud in het groothertogdom Baden,8 waar hij als jacht opziener werkzaam was geweest. Hij liet een vrouw en een stiefzoon achter.9 Inmiddels zijn de stoffelijke resten van Franz Kalble herbegraven op de Duitse militaire be graafplaats in Ysselsteyn bij Venray. Naast vele duizenden Duitse soldaten uit de Tweede We reldoorlog liggen hier ook de stoffelijke res ten van enkele tientallen Duitse militairen die in ons land stierven tijdens de Eerste Wereld oorlog. Franz Kalble rust in graf a-1 .10 Noten 1 18 oktober 1918. 2 Met zwart rouwfloers bekleed. 3 Volledige tekst op bijv. http://www.volkslie- derarchiv.de/text4551.html 4 Evelyn de Roodt, Oorlogsgasten. Vluchtelingen en krijgsgevangenen in Nederland tijdens de Eerste Wereldoorlog, Zaltbommel 2000. 5 Rob Kammelar Jan Klompenhouwer, 'Ein dreifach donnerndes Hurra...!! Duitse officie ren en onderofficieren in Zutphen tijdens de Eerste Wereldoorlog', in H. de Beukelaer T. Sodmann, 1914 1918 Als Krieg und Frieden neben einander wohnten Toen oorlog en vrede buren waren, Aalten 2014. 6 Leo van Bergen, Zacht en eervol. Lijden en sterven in een Grote Oorlog, Den Haag 20012. 7 Reinold Vugs, In veel huizen wordt gerouwd. De Spaanse griep in Nederland, Soesterberg 2002. 8 In de tegenwoordige deelstaat Baden-Württem- berg. 9 http://www.geni.com/people/ Franz-K%C3%A4lble/6000000006412687449 10 Vriendelijke mededeling van Karl-Heinz Voigt, Pflegebereichsleiter Duitse Militaire Begraafplaatsen. 12 ^utphen - 2015/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 12