een neergelegd door het zoontje van den heer Holl, bij wien de overledene in huis was geweest. Uitwisseling van krijgsgevangenen Door Nederlandse bemid deling waren begin 1918 tussen Engeland en Duits land uitwisselingen van krijgsgevangenen op gang gekomen. Ernstig zieken en gewonden werden di rect gerepatrieerd, minder zware gevallen werden voor lopig in het neutrale Ne derland geïnterneerd. Als gevolg hiervan verbleven in het laatste oor logsjaar ongeveer 6100 Britse en 4800 Duitse militairen in ons land. In Wolfheze was een barakkenkamp voor Duitse militairen van la gere rang. Duitse officieren en onderofficie ren werden voornamelijk geconcentreerd in Rotterdam en het gebied Dieren-Brummen.4 In mei 1918 arriveerden per trein uit Rotter dam zo'n 230 Duitse officieren en onderoffi cieren in Zutphen om hier voor de rest van de oorlog geïnterneerd te worden.5 Een van hen was Unteroffizier Franz Kalble. Er was geen Heute Nacht starb imhieaigen Krankenbaua infolge LuDgenent- zündung, versehen mit den heiligen Sakramenten, unser Kamerad FRÜNZ KaLBLE Unteroffizier im R. I. E, 110, 12e Kompanie eingereicht zum E. E. II. Sein in 2 schweren Kriegs- jahren erprobter Hut, sein offenes und heiteres Wesen machten den Verstorbenen zu einem guten Soldaten und lieben Kameraden. Wir beklagen seinen Verlust fern der Heimat. Sein Andenken wird unter uns fortleben. Die Unteroffizier-Kompanie Zutphen. BRAUNE, Oberleutnant z. See. Blijkens deze advertentie in de Zut- phensche Courant van 15 oktober 1918 was Franz Kalble voorgedragen voor het IJzeren Kruis 2e klasse. Of dat pos tuum is gebeurd of bij zijn leven, is niet bekend. (Regionaal Archief Zutphen) Geïnterneerde Duitse militairen tekenen de pre sentielijst op de appèlplaats, vermoedelijk de bin nenplaats van hun Platzkommando op Schupstoel 7. (Regionaal Archief Zutphen) kamp, geen prikkeldraad, er waren geen bewakers. De meeste ex-krijgsgevan genen woonden als pensi ongasten bij particulieren. Onderofficier Franz Kalble verbleef bij de familie Holl op het Rijkenhage. In het algemeen was de verhou ding tussen de Zutphense bevolking en de Duitse mili tairen buitengewoon harte lijk. Onder leiding van Zut- phense burgers maakten ze excursies, zoals naar de Zut- phense gasfabriek en naar de melkfabriek in Eefde. De roei- en zeilvereniging Isala stelde haar boten beschikbaar, waarmee de Duitsers mochten roeien op de IJssel. Van de gemeente mochten ze 's avonds de gym- nastiekschool gebruiken om hun conditie op peil te houden. '2 schweren Kriegsjahren' Over het leven van Franz Kalble weten we niet veel. Dat hij in aanmerking kwam voor uitwis seling betekent dat hij al meer dan achttien maanden in Engelse krijgsgevangenschap had doorgebracht, ofwel dat hij ernstig ziek of gewond was. In beide gevallen was zijn in ternering bedoeld om weer mens van hem te maken. Tegelijkertijd moest de internering voorkomen dat hij - na opgelapt te zijn - op nieuw naar het front werd gestuurd. In zijn overlijdensadvertentie is sprake van '2 schweren Kriegsjahren'. Slaat dat op de periode van zijn krijgsgevangenschap? Of was hij al twee jaren aan het front voordat hij in krijgsgevangenschap raakte? We weten het niet. Wel weten we dat Kalbles onderdeel - het r.i.r. 110, dat voornamelijk bestond uit Badense en Württembergse reservisten - in 1915/1916 aan de Somme lag in het gebied ^utphen - 2015/1 11

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 11