Met militaire eer Een begrafenis in Zutphen Rob Kammelar Jan Klompenhouwer Najaar 1918. De Grote Europese Oorlog - die later de Eerste Wereldoorlog werd genoemd - liep op z'n eind. Het eens zo machtige keizerlijke Duitse leger verkruimelde door uitputting, demoralisering en desertie, en was niet langer opgewassen tegen de legers van de Entente, toen die door Amerikaanse inbreng nieuw elan kregen. Nederland had zich neutraal verklaard en wist buiten de krijgshandelingen te blijven. Adolf Hitler was nog een onbekende ordonnans in de etappe van het westelijk front. Van een Derde Rijk kon niemand zich nog een voorstelling maken. Onder grote belangstelling van de bevolking werd op 18 oktober 1918 in Zutphen een Duitse soldaat met militaire eer begraven. Een Nederlands vuurpeloton bracht het eresaluut. Een Zutphens jongetje legde bloemen op zijn graf. Die Duitse soldaat was Franz Kalble, Un- teroffizier in de 12e Kompanie van het Reserve Infanterie Regiment 110. De Zutphensche Courant1 gaf het volgende verslag van de plechtigheid: 'Onder zeer groote belangstelling is he denochtend het stoffelijk overschot van den hier geïnterneerden Duitschen onderofficier Franz Kalble op de r.k. begraafplaats ter aarde besteld, nadat vooraf in de r.k. kerk een mis voor den overledene gehouden was. Om elf uur vertrok de stoet van het sterf huis; voorop twee tambours de trommen in krip2 die den geheelen weg een eentonigen trommelslag deden hooren; dan het vuurpe loton en achter den lijkwagen nog een sectie infanterie onder den 1n luit. Stürm. De kist was gedekt met de Duitsche vlag, het hoofd deksel van den overledene en een enkele krans, terwijl naast den lijkwagen de ande re kransen gedragen werden en dan volgde de lange optocht van Duitsche officieren en onderofficieren in Zutphen geïnterneerd met deputaties uit Wolfheze, Arnhem, Oos terbeek, Velp, Dieren en Brummen. Ook de gebiedscommandant, overste Vredenburg uit Dieren maakte de plechtigheid mee. Een ontzaglijke menschenmassa had zich naar het kerkhof begeven, maar de waarne mend commissaris, de heer Vogelenzang, had uitstekend zijn maatregelen genomen. Om het graf was een zeer groote ruimte afgezet, waaromheen het publiek ordelijk stond op gesteld, zoodat de talrijke Duitsche militairen die de lijkbaar volgden zonder eenige moeite een plaats om het graf konden krijgen. Het vuurpeloton loste bij het binnenkomen van het kerkhof en bij het graf een salvo bo ven de kist. Nadat de r.k. ceremonieën door den kapelaan verricht waren, zong het zang corps van de Duitsche officierscompagnie al hier twee coupletten van 'Da unten ist 's Frie- den'.3 Overste Vredenburg bedankte namens de familie en de kameraden voor de laatste eer den overledene bewezen. Langzaam stroomde het kerkhof leeg. Ve len toefden nog even om het tiental bloem stukken op de groeve te bezichtigen. Daar was er een van den vertegenwoordiger van het Duitsche ministerie van oorlog, een van den gebiedscommandant, enkele van de of ficieren en onderofficieren en verder was er 10 Zutphen - 2015/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 10