heel ingebouwd; een later aangebouwd woon huis is er als het ware omheen gezet (afb. 8). Aan de stadszijde is het bovenste gedeelte, nu gelegen achter een plafond, nog voor een klein deel voorzien van pleisterwerk. Hierop zitten nog restanten van rode verf. Mogelijk is dus de toren aan de stadszijde ooit voorzien geweest van rood geverfd pleisterwerk, iets wat voor woonhuisgevels uit die tijd niet on gewoon was. De kap van de toren is geheel opgebouwd uit allerlei soorten bezaagd en rondhout en maakt beslist geen historisch waardevolle indruk. Maar aan de hand van de eerder ge noemde maquette kan men zich voorstellen hoe de torens er waarschijnlijk hebben uitge zien (afb. 9). De aansluitende stadsmuur Van de veldzijde uit gezien bevindt zich aan de linkerkant van de toren nog een oorspron kelijk stuk stadsmuur, dat zich nog vele me ters naar het zuiden voortzet. De muur zelf, die ooit met bogen, met daarop een weer gang, was uitgerust, is nu nog als vlakke muur van 43 cm dik overgebleven. De oude muur dikte, zoals te zien bij een oorspronkelijk stuk stadsmuur ten zuiden van de Berkelpoort, bedroeg 67 cm. In de muur links van de toren aan de Born- hovestraat zijn bouwsporen op een hoger niveau nog voor een deel bewaard. Een schiet- sleuf dicht bij de toren heeft nog zijn origine- Afb. 10 Een panoramafoto samengesteld uit foto's van de achtergevels van panden aan de Bornhove- straat. Hierop is de locatie van de toren goed waar neembaar (rechts van het midden). Links daarvan het aangebouwde woonhuis. Weer links daarvan, maar nu met een lagere kap, een woonhuis waar in de achtergevel zich twee schietsleuven bevinden. Rechts van de muurtoren een hoge kap. Dit is de kap van het Borrohuis, dat zich bevindt op het daar achter gelegen Bornhof. Uiterst rechts een groene boom. Daarachter een schilddak met grijze pannen waarin een dakraam. Dit pand staat op de plek van de in de tekst genoemde verdwenen muurtoren. (foto en bewerking: Dineke van Krimpen). le breedte. Een eindje naar links zit een twee de bouwspoor, dat lijkt op een uitgebroken schietsleuf. Kennelijk is die verbreed tot een klein venster en daarna weer dichtgezet. De muur heeft niet meer zijn oude hoogte. De kap van het woonhuis is hier met een groot overstek, zonder dakgoot, overheen gebouwd (afb. 10). Bronnen - Groothedde, Michel, Jeroen Krijnen, Ves tingstad Zutphen, Zutphen 2005. - Janse, H., Th. van Straalen, Middeleeuwse stadswallen en stadspoorten in de lage landen, Zaltbommel 2000. - Kuile, E.H. ter, De Nederlandse Monumenten van Geschiedenis en Kunst, deel III de Provincie Gel derland, Tweede stuk: Het Kwartier van Zutphen, Zutphen1958. - Tutein Nolthenius, R.P.J., 'Oud-Zutphen' (1899). Overdruk van het Bouwkundig Tijd schrift deel XVII. ^utphen - 2014/4 105

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 9