Toren naast Oudewand 47 Toren Bornhovestraat 33 Afb. 7a Toren naast Oudewand 47 gezien vanaf de toren bij het Hagepoortplein. 7b Detail. Hier is de geprofileerde bakstenen lijst te zien. De overdekte weergang is een reconstructie op grond van sporen van aankappingen in de gevels van de torens. (foto's: auteur) zitten weer twee horizontale balken, hoogst waarschijnlijk een latere modernisering uit de tijd van het eerste vuurgeschut. Het zijn balkjes waarop tijdens het afvuren de zogehe ten haakbussen werden gelegd. Dit waren in feite ijzeren buizen gevuld met buskruit en een kogel; aan de onderkant zat een haak die moest voorkomen dat de terugslag van het wapen de schutter noodlottig zou worden. De afb. 5a en b zijn reconstructies aan de hand van bouwsporen gevonden in de toren naast Oudewand 47. Het banket, waarop gelopen moest worden, is in feite veel te smal, 48 cm, om nog veilig op te kunnen staan. Oorspronkelijk zal dit een breedte van ongeveer 70 cm hebben gehad. Die versmalling ontstond waarschijnlijk bij het aanbrengen van het gewelf, toen het nu verdwenen stuk moest worden weggehakt. Een maquette Om dit nog eens helder te krijgen maakte ik een maquette van de waarschijnlijk oorspron kelijke situatie. Hierop heb ik de vloer op de hoogte van de brug gelegd. Vanaf de vloer waren dan een paar treden nodig om op het banket te komen (afb. 6). Bij deze toren is van belang dat het metsel werk mogelijk tot zijn volle hoogte bewaard is gebleven. De gevel eindigt onder het dak met een geprofileerde bakstenen lijst. Zoals Ter Kuile ook al opmerkte; gaat het dak niet goed mee met de rondingen van de mu ren'. Het is vrij zeker dat het dak niet de oor spronkelijke vorm heeft. De huidige kapcon structie, bestaande uit vuren sporen, dateert zeker niet uit de bouwtijd, maar kan toch van aanzienlijke ouderdom zijn aangezien derge lijke constructies al sinds de 17e eeuw werden toegepast. In ieder geval is de kap niet ont staan tijdens de laatste restauraties in de 20e eeuw. De huidige toegang tot de torenverdie ping is nog steeds vanaf de weergang, die kan worden betreden uit het pand Oudewand 47 (afb. 7). Deze toren is in de loop der eeuwen geschikt gemaakt om te dienen als woonhuis. Uit de 16e eeuw zijn berichten bekend die er op dui den dat het gebouw in gebruik was als 'dol- ^utphen - 2014/4 103

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 7