Afb. 5a De kijkgaten en de werpgaten, met daar onder - nog net zichtbaar - het loopvlak van het banket. Toen de torens hun functie verloren door modernisering van belegeringsmethoden, werden die open kelen zoals ze genoemd wer den dichtgemetseld, en werden het gebou wen voor allerlei doeleinden. Aan de bui tenzijde van dergelijke torens verraden de staande voegen waar zich de opening precies bevond (afb. 4). Op de verdieping valt binnen meteen op dat er een soort galerij langs de binnenzij de van de halfronde muur loopt. Gezien de plaats van daarboven gelegen openingen in de muur moet dit een loopvlak geweest zijn. Afb. 6a De stadszijde van de toren met daarin aangegeven de ladder vanaf de begane grond. 6b De verdieping met op de voorgrond de loopbrug, op de achtergrond het banket met uitgespaarde treden, links de houten vloer op het niveau van de loopbrug, naast het midden de ladder. (foto's: auteur) 5b De buitengevel (veldzijde) met de luiken. De draairichting van de luiken is niet logisch. De constructie is bij de restauratie overgenomen van de toren naast Oudewand 47. Ook daar is de bedoeling niet duidelijk. In oorsprong zou het één luik, een klapluik, geweest moeten zijn dat aan de bovenzijde scharnierde. Verder is hier aan het lichtgekleurde bovenste metselwerk te zien dat dit gedeelte is gereconstrueerd. (foto's: auteur). In vestingbouwkundige termen heet dit een banket (afb. 5a). Staande op dit banket, dat 73 cm hoger ligt dan de vloer van de verdie ping, kan men naar buiten kijken door drie brede openingen en vier smalle sleuven. De sleuven waren bedoeld als kijkgaten. Ze zijn te smal en te gering van hoogte om er effectief met pijl en boog of kruisboog door te kunnen schieten. De bredere vierkante openingen waren bedoeld als werpgaten, die aan de buitenkant konden worden afge sloten met neerhangende luiken. Door deze luiken van binnen uit weg te duwen kon, met behulp van een soort grote lepels, allerlei akeligs op de belegeraars aan de voet van de toren worden gegooid. In deze werpgaten 102 ^utphen - 2014/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 6