2b zijaanzicht doorsnede A B die van boven deels is afgesloten door een koepelgewelf, deels door een brede spits- boogvormige doorgang (afb. 2a). In de half ronde muur zitten drie nissen, die leiden naar schietgaten. Aan de stadszijde is de spitsboog afgesloten door twee houten deuren. De schietgaten op de begane grond zijn duidelijk van het type dat in de tweede helft van de dertiende eeuw gangbaar was. Er kon met lange bogen goed doorheen worden ge schoten als gevolg van de grote hoogte van de nis. Omdat in een gevechtssituatie een goed Afb. 4a De toren bij het Hagepoortplein vanaf de stadszijde. 4b Op de rechter foto is de besproken staande voeg duidelijk te zien. (foto's: auteur) contact mogelijk moest zijn tussen de verdedi gers op de begane grond en op de verdieping, doet de aanwezigheid van het gewelf vermoe den dat dit later is aangebracht. Oorspronke lijk zal er een ladder gestaan hebben, die van de begane grond naar de verdieping voerde. Het gewelf is waarschijnlijk aangebracht toen de torens geen verdedigende functie meer hadden, en de ruimten door het gemeente bestuur apart werden verhuurd voor allerlei doeleinden. In Nederland is in overgebleven muurtorens van dit type ook nergens een ge welf tussen de begane grond en de verdieping te vinden. Als we het gewelf wegdenken, dan blijft er een soort stenen brug over, met een breedte van 165 cm, waaronder de spitsboog- vormige doorgang zit. Die brug vormde de verbinding tussen het rechter en het linker deel van de weermuur. De verdieping van de toren is alleen te be treden door de beide doorgangen naar de weergang van de stadsmuur. We komen zo in een halfronde ruimte, waarbij de muur aan de stadszijde recht loopt. Deze rechte muur zat er oorspronkelijk niet. Op deze plaats zat doorgaans een houten schotwerk. Als de vij and de toren zou hebben veroverd, dan werd zijn verblijf daar bemoeilijkt als dit schotwerk vanuit de stad in brand werd geschoten. Dit fenomeen zien we bij vrijwel iedere muur toren in binnen- en buitenland. Ook bij de Kruittoren op de Zandhoek is dit heel goed te zien.

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 5