Jpfl\ MmÊk Toren naast Hagepoortplein 8 B k 2a D STATT ZVTI'HEN OP D PERSPECTIVE Afb. 1 Uitsnede van de kaart (oosten boven). Precies in het midden ligt de Laarbinnenpoort, links daarvan twee torens, eerst de toren naast Oude- wand 47, dan de toren naast Hagepoortplein 8, daarna de Berkelpoort. Rechts van de Laarbinnen poort de verdwenen muurtoren (nu het woonhuis Bornhovestraat 19), daarnaast de toren achter Bornhovestraat 33. Op een tekening van de vestingwerken op het einde van de 16e eeuw, genaamd D statt Zutphen op d perspective (afb. 1zijn ze duidelij ker waarneembaar, al kloppen de onderlinge afstanden niet. Algemene beschrijving Iedere toren is in een recent verleden wel eens beschreven. De vroegste gedetailleer de beschrijvingen gaan terug tot 1899, toen Tutein Nolthenius Zutphen bezocht. Hij be schreef de torens, die in die tijd een tamelijk erbarmelijk uiterlijk moeten hebben ver toond. Het voordeel daarvan was dat hij in die toestand wel de meest oorspronkelijke resten kon zien. In de jaren daarna werd er veel aan de torens gerestaureerd en verbouwd, waar door belangrijke details verloren kunnen zijn gegaan. Specifiek beschreef hij het interieur en exterieur van de toren naast Oudewand 47, en publiceerde daarbij ook door hem zelf gemaakte opmetingstekeningen. Van de drie torens kunnen bij deze nog het beste het exterieur en interieur onderzocht worden. Ondanks de ingrijpende restauratie is een groot aantal details nog origineel. Deze 100 ^utphen - 2014/4 aanzicht stadszijde Afb. 2a De opmeting van toren Hagepoortplein 8, als gezien aan de stadszijde. 2b De opmeting dwars door de toren. (tekeningen: auteur) toren is dan ook door de werkgroep opgeme ten (afb. 2). Een foto uit de jaren zeventig (afb. 3) laat de vervallen staat van het gebouw zien. Een groot stuk van de opbouw boven de verdie pingsvloer is daar verdwenen, inclusief de bo venkanten van de doorgangen. Bij deze toren is echter alles wat met de be gane grond te maken heeft tot en met een stukje boven de vloer van de verdieping vrij wel origineel. Alles daarboven, ook de kap, is gereconstrueerd naar het voorbeeld van de toren naast Oudewand 47. De begane grond is een halfronde ruimte Afb. 3 Situatie rond 1975; rechts de toren. (foto: bewoners van het pand Hagepoortplein 8)

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 4