Afsluiting Zuiderhaven en het 'Cabinetje' bedoeld plan, doordat inpassing in het complex te vormen door Buitensociëteit en sporthal aantrekkelijke perspectieven opent. Immers, de exploitatie-opzet van drie gebou wen, verbonden door een gemeenschappe lijke restauratie, geven bij schatting zodani ge cijfers te zien dat men die niet boven de draagkracht van een gemeente als Zutphen mag achten. Men zal door het combineren tal van kosten tot een minimum kunnen be perken: bijvoorbeeld één directie voor het gehele complex, één centrale-verwarmingsin stallatie, enz. Culturele rol Het laten voortbestaan van de huidige toe stand zou ongetwijfeld in een niet al te verre toekomst tot gevolg hebben dat Zutphen zijn culturele rol in het verzorgingsgebied gaat verliezen. De commissie ontraadt verbou wing van de bestaande zaalaccommodaties ten sterkste, 'en wel in de eerste plaats om dat de kosten daarvan in verhouding tot de kosten van nieuwbouw te ongunstig zijn'. Ten aanzien van de huidige schouwburg aan de Oude Wand wordt hieraan nog toegevoegd: 'Bovendien blijft daar in het gunstigste geval een aantal problemen onopgelost, zoals het vraagstuk van het parkeren van auto's en de aan- en afvoer van requisieten.' 15 december 1964 In het kader van de plan nen tot verzwaring van de IJsseldijken wordt ter bescherming van het zuidelijk gedeelte van de stad, met name van het Hoornwerk, tegen te verwachten hoge IJsselwaterstanden een wa terkering - gedeeltelijk bestaande uit een dijk en gedeeltelijk uit een stenen waterkering - ge maakt van de IJsselbrug tot het gemaal Helber gen van 9,75 tot 10 meter hoogte. De plannen die hiervoor worden voorbe reid, voorzien onder meer in een afslui ting van het kanaal dat de verbinding vormt tussen de rivier en de Zuiderhaven, een water kering langs de Badhuisweg en de Vispoortha- ven en vervolgens in de richting van de brug. Het leggen van een dam in het verbindingska naal betekent de afsluiting van de Zuiderhaven en het Cabinetje van open water. En tevens dat een bedrijf, graanhandel Wormgoor, wordt af gesneden van de IJssel. Ook nieuwe riolering Dit heeft de watergraaf van het Waterschap van de Berkel, ir. J. Baas, meegedeeld. Hij vestigde er de aandacht op dat de gemeen te Zutphen een nieuwe riolering zal moeten ontwerpen voor het Hoornwerk, omdat er geen verdere lozing zal kunnen plaatsvinden op de Zuiderhaven en het Cabinetje. 'De ge kozen oplossing is geen goedkope. Maar het Hoornwerk, dat industriegebied en woonkern is, zullen we niet buiten de bescherming te gen hoge IJsselstanden moeten laten', aldus de watergraaf. De hoogte van de waterkering zal nog vijftig centimeter boven de te verwach ten hoogste IJsselstanden - eenmaal in de dui zend jaar - dienen te worden. Dat wil zeggen dat er rekening moet worden gehouden met een hoogste stand van 9,50 m. De plannen, die miljoenen zullen kosten, worden nu uitge werkt. In de kosten draagt het Rijk voor 45% bij; van het waterschap en de provincie wordt de overige 55% gevraagd. De Vispoorthaven blijft gehandhaafd, zo zei ir. Baas. (De rubriek 'Zutphen vijftig jaar geleden' bestaat uit veelal ingekorte artikelen die destijds in de Zutphensche Courant hebben gestaan.) 122 ^utphen - 2014/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 26