Zutphen vijftig jaar geleden: 1964 (4) Theo Hebing Gym en HBS van Stedelijk jubileren 15 oktober 1964 Binnenkort, om precies te zijn op 4, 5, 6 en 7 november, worden in onze stad twee verjaardagen gevierd, die van een 100-jarige en die van een 125-jarige. Het zijn de hbs en het Gymnasium, die nu, tezamen met de gemeentelijke mms, het Stedelijk Ly ceum vormen. De data die herdacht worden, zijn 2 no vember 1840: opening van het Gymna sium, en 5 september 1864: opening van de hbs. Deze data geven niet het allereerste begin aan. Evenals andere steden had ook Zutphen al vroeg een kapittelschool, die behoorde bij de Sint-Walburgiskerk. Er zijn aanwijzingen dat deze school al bestond in het begin van de 14e eeuw. Zij groeide uit tot een bloeiende Latijn se school; lange tijd had ze de voor toen grote omvang van zo'n honderd leerlingen. (Het is wel aardig te bedenken dat nu de beide lycea in Zutphen samen meer dan 1.200 leerlingen tellen!) Slechts één nieuwe leerling Na de Franse tijd gaat het de school slecht. Het kostelijke Album Discipulorum, de (be houdens een kleine onderbreking) van 1674 tot op de huidige dag bijgehouden leerlin- genlijst, vermeldt dat in 1815 slechts één nieuwe leerling werd ingeschreven. Het on derwijs was in deze jaren niet alleen in Zut phen achteropgeraakt. De ouderwetse La tijnse scholen in ons land hielden vast aan oude vormen, en men had weinig oog voor de beginnende spectaculaire ontwikkeling van natuurwetenschap en techniek. Pas te gen 1840 trad hier en daar verbetering in, en in 1840 opende, als een der eerste, het verjongde Gymnasium te Zutphen zijn poor ten. Als voornaamste nieuwigheid had het een tweede afdeling, waar jongens werden klaargestoomd voor de militaire academie te Breda, voor de marine en voor Delft. Deze tweede afdeling was de voorloper van de late re Hogere Burgerschool, de nu honderd jaar oude schepping van Thorbecke. Zutphen komt de eer toe als een der eer ste gemeenten in het land een eigen hbs te hebben opgericht. Thorbeckes wet is gedag tekend 2 mei 1863. Al op 5 september 1864 werd de school geopend, nog wel niet in het gebouw aan de Waterstraat, maar dit zeer moderne schoolgebouw (nu in gebruik bij de firma Spruyt Co.) werd reeds een jaar later betrokken. Het leerlingenaantal nam gestadig toe, met een kleine teruggang in 1881, toen het nóg modernere gebouw van het Gymnasium (nu politiebureau) gereed kwam en blijkbaar grote aantrekkingskracht uitoefende. De HBS in de Waterstraat omstreeks 1900. (Stedelijk Museum Zutphen) ^utphen - 2014/4 119

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 23