1 Wie was toch... J.A. Tesebeld Op 15 april 1944 wordt Johan Adolph Te sebeld (*18 juni 1897) geïnstalleerd als burgemeester van Zutphen. Hij volgt de in december 1943 ontslagen burgemeester Dijckmeester op, die in oktober 1944 in Duit se gevangenschap zou omkomen. Bestuurlij ke ervaring heeft Tesebeld niet, of het moet zijn bestuursfunctie namens de nsb zijn in de Stichting Nationaal Zangfeest. In zijn standaardwerk over de Tweede We reldoorlog in Nederland noemt Lou de Jong Tesebeld één keer: 'Het verst ging men bij dit alles, schijnt het, in Zutfen waar de burge meester, de NSB'er J.A. Tesebeld, niet alleen zoveel mogelijk Zigeuners maar ook perso nen "die naar de geaardheid der Zigeuners rondtrekken", liet oppakken.' Daarnaast leeft Tesebeld voort in de ar chieven door zijn brochure Klaarheid, die als ondertitel heeft Een verhelderend woord voor dezen tijd ter overdenking. De laatste, vet gedrukte zin van zijn brochure luidt: 'Zon der het nationaalsocialisme heeft Nederland geen toekomst meer.' Gedateerd: 'Zutphen, Winterzonnewende 1944' [kortste dag, rond 21 december, hk]. Minder dan een half jaar later is Tesebeld opgepakt en wordt hij ge dwongen de loopgraven dicht te gooien die in opdracht van de Duitsers her en der in Zutphen zijn gegraven, in de volksmond de 'Tesebeld-linie'. In 1948 moet Tesebeld zich voor het Bijzon der Gerechtshof in Arnhem verantwoorden voor zijn mogelijke aandeel in de moord op de communistische verzetsman Jan Wil lem Vlastuin. Tesebeld had op 9 september 1944 - vier dagen na Dolle Dinsdag - voor Landwachters een toespraak gehouden in het NSB-Kringhuis aan de Zaadmarkt 97. Hij zou 15 april 1944. Op de dag van zijn beëdiging als burgemeester inspecteert Tesebeld (met pet) voor het Zutphense stadhuis de meisjesafdeling van de Jeugdstorm. (foto Zeylemaker, Stedelijk Museum Zutphen) hierbij gezegd hebben dat een aantal commu nisten 'omgelegd' moest worden, als afschrik wekkend voorbeeld voor de Zutphense be volking. Nog diezelfde avond wordt Vlastuin door twee Landwachters in de Bernhardsteeg doodgeschoten. Het Bijzonder Gerechtshof in Arnhem veroordeelt Tesebeld op 8 febru ari 1949 voor zijn aandeel in deze moord tot twaalf jaar gevangenisstraf. Tesebeld gaat in beroep. De zaak dient bij de Bijzondere Straf kamer van het Gerechtshof in Utrecht. Door tegenstrijdige getuigenverklaringen komt het hof tot de uitspraak dat het verband tussen de toespraak van Tesebeld en de moord op Vlastuin niet bewezen is. 20 april 1950: Tesebeld is vrij man. (Han Koolhof) Literatuur - http://srs. ogs.nl/slachtoffer/161565/ jan-willem-vlastuin - Jong, L. de, Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog - Deel 7 - Mei '43 - juni '44 (2e band), p. 1353. - Kranten: Utrechtsch Nieuwsblad van 6 april 1950, De Waarheid van vrijdag 21 april 1950. ^utphen - 2014/4 117

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 21