Hendrik Gladbeek met zijn verloofde Elisabeth (Lise) Bax, omstreeks 1865. (collectie YMCA Zutphen/Warnsveld) de cjv ontstaan. Maar toen was onze Hendrik Gladbeek al lang geen 'president' meer. Waar was hij gebleven? Elisabeth Hendrina Bax Gladbeek kwam in Zutphen al gauw in con tact met Elisabeth Hendrina Bax. Zij werd het geluk van zijn leven. Geboren op 17 maart 1831 was zij het vijfde van zeven kinderen en het enige meisje in het gezin van ds. D. Bax en zijn vrouw Elisabeth Hendrina Wittigs.9 Na Bax' tragische dood in 1837 - hij kwam om bij een brand toen hij wegens een huwe lijksinzegening in Rotterdam verbleef - groei de de jonge Elisabeth op in verdrietige en ar moedige omstandigheden. Toen haar broer Hendrik predikant werd in Lage Vuursche ging ze met hem mee om de huishouding te doen. Na enige jaren keerde ze terug naar Zut- phen en ontmoette Hendrik Gladbeek, voor zitter van de zojuist opgerichte jongelingsver eniging. Ze kwam onder de indruk van zijn overtuigend geloof en welsprekendheid. Niet voor niets kreeg hij van zijn leden de bijnaam Gladbek. Of hij dat als een compliment opvat te, weten we niet. Elisabeth kende dezelfde bezieling en zo vonden ze elkaar. Hendrik vond bij de familie Bax een warm tehuis. Moe der en broers van Elisabeth vonden Hendrik te talentvol om alleen evangelist te blijven. Ze raadden hem aan theologie te gaan studeren en predikant te worden. Zo zag de prille jongelingsvereniging haar geliefde voorzitter, die omschreven werd als 'een persoon, brandende van ijver in den dienst des Heeren en uitnemend geschikt voor zijn werk'10 al na een jaar vertrekken om in Leiden te gaan studeren. Het contact met Zutphen bleef echter bewaard. Niet het minst vanwege zijn liefde voor Elisabeth, die mede door hem geïnspireerd het evangelisatiewerk in Zutphen voortzette. Zo hielp ze bij het op richten van zondagsscholen in Zutphen en Warnsveld. Sareptahofje Over Gladbeeks Leidse periode is weinig be kend. Hij bereikte zijn ideaal niet, want hij werd ernstig ziek. Gedurende zijn langdurig lijden verbleef hij op de Rijn- en Schiekade bij zijn vriend Rietbergen, die hem trouw ver- zorgde.11 Daar overleed Gladbeek op 15 de cember 1867. Hij werd in Zutphen begraven. Het gedenkboekje bij het gouden jubileum van de vereniging vermeldt:12 zijn stoffe lijk overschot rust in den doodenakker alhier en is door leden der c.j.v. grafwaarts gedra gen'. Zijn verloofde liet op de grafsteen beite len: Hij mocht er velen tot Jezus leiden. De notulen van december 1867 vermelden dat mej. Bax de vereniging dankt 'voor de liefdevolle dienst op de dag der teraardebe stelling'. Als dank schenkt zij de vereniging het portret van haar verloofde en een klok. Met dit laatste geschenk wil ze de verganke- ^utphen - 2014/4 115

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 19