'Conversatieavond' van de jongelingsvereniging in het CJV-gebouw omstreeks 1905. Onder het genot van een kop chocolade of glas limonade wordt er gesjoeld, gedamd en geschaakt. Anderen lezen een krant of een boek. (collectie YMCA Zutphen/ Warnsveld). zich sinds die tijd, als evangelist-colporteur, geroe pen voelt om ook anderen in zijn vreugde daarover te laten delen. Het is H.C. Gladbeek, die met zijn vele gaven van hoofd en hart al geen onbekende meer is in christelijke kringen. Hij wordt dan ook verkozen als 'president'. Op Gladbeeks voorstel wordt als zinspreuk voor de vereniging gekozen de Bijbeltekst uit 1 Timotheüs 6 vers 12a: strijd den goeden STRIJD des GELOOFS. In de nog goed bewaarde notulen lezen we dat 'president' Gladbeek de zaken voort varend aanpakte. Waren op de eerste bijeen komst veertien 'bezoekers', een week later vermelden de notulen al twintig leden. Al in november 1861 wordt besloten zich aan te sluiten bij het landelijk njv. Er werd veel aan Bijbelstudie gedaan, maar 'de president' hield ook lezingen over vaderlandse geschie denis en over atheïsme. Zendingsactiviteiten kregen veel aandacht, maar ook praktische zaken kwamen aan de orde. Het houden van een collecte voor een verarmde broeder getuigt van sociaal medeleven. Van begin af aan was vergaderruimte een terugkerend probleem. Steeds is er sprake van een lokaal van de Vereniging voor Evangelisatie, waaruit blijkt dat die vereniging zich toen ook al in Zutphen had gevestigd. Voor zelfontwikkeling werd een eigen biblio theek samengesteld; er werd een reciteeraf- deling gevormd en ook afdelingen voor zang, muziek en sport. Er werd zelfs een 'zangdirec teur' benoemd. Er was geregeld contact met het christelijk onderwijs, dat in Zutphen op 16 november 1861 van start ging. Ook werd er voeling gehouden met de Vereniging voor Evange lisatie. Over contacten met de plaatselijke kerken staat niets vermeld. Dat de christelijke jongelingen het daarmee niet altijd eens wa ren, blijkt uit het royeren van een lid wegens 'beschuldiging van het plakken van enige brieven op de deur der Grote Kerk' in 1867. Voor jongere jongens werd een knapenaf- deling gevormd, en in 1867 wordt er melding gemaakt van een 'Jonge Dochtersvereniging'. Daarnaast werden er zondagsscholen opge richt. Bij het vijfentwintigjarig bestaan wordt melding gemaakt van een zondagsschool in De Hoven en een in de stad, met totaal zo'n driehonderdvijftig kinderen. Verschillende verenigingen op het terrein van sport, mu ziek en spel, waaronder de Chr. Gymnastiek vereniging Wilhelmina, de Muziekvereniging De Harmonie, de zangvereniging Soli Deo Gloria en de Toneelvereniging De Driehoek, zijn direct of indirect in de loop der jaren uit ^utphen - 2014/4 113

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 17