'President' Gladbeek Protestantse Vereniging (nepv), een van de vijf evangelisatieverenigingen die in de 19e eeuw in ons land onder invloed van het Réveil waren opgericht. Van 't Lindenhout was ook maatschappelijk actief en stichtte het wees huis in Neerbosch. In het nepv kwam Glad beek in contact met ds. Ottho G. Heldring. Hij was het die in 1861 de dan 24-jarige Hen drik Gladbeek naar Zutphen stuurde om daar het evangelisatiewerk ter hand te nemen. Op 11 juni 1861 werd hij in Zutphen inge schreven met als beroep evangelist. Hij was vrijgezel en woonde in de Waterstraat. Zijn precieze adres is niet bekend. Hij colporteer- Tijdens een wekelijkse vergadering, eind 19e eeuw, poseren de christelijke jongelingen voor fotograaf J.W. Kuijper uit Zutphen. Wie de ernstig kijken de jongemannen zijn, weten we niet. Plaats van handeling is eveneens onbekend, vermoedelijk niet het CJV-gebouw. Aan de wand een landkaart van het Heilige Land. Op tafel een bijbel met daarop een voorzittershamer. (collectie YMCA Zutphen/ Warnsveld) de met christelijke pamfletten en traktaatjes. Bij zijn evangelisatiewerk ontmoette hij al spoedig andere jonge mannen, die net als hij gedreven waren door het evangelie, en hun overtuiging wilden uitdragen. Enkelen hiervan waren even daarvoor geïnspireerd geraakt door Réveil-voorman Abraham Capa- dose, wiens korte verblijf in Zutphen de stoot gaf tot de evangelisatiebeweging alhier.5 Sa men richtten de jongemannen op 21 oktober 1861 de Christelijke Jongelings Vereeniging op.6 H.K. van Bosheide schreef in 1986 ter gelegenheid van 125 jaar christelijke jeugd beweging in Zutphen7: Daar zitten ze dan, ergens in een kamer bijeen. Achttien jonge kerels, die met elkaar een vereniging hebben opgericht, die voor henzelf en voor anderen van veel - vooral geestelijke waarde - zou blijken te zijn. Drie dingen moeten ze op deze zondagmiddag in ieder geval nog beslissen. De definitieve benoe ming van het bestuur, de naam van de vereniging en de goedkeuring van de concept-statuten. Nu is er in deze kring een bij uitstek geschikte kan didaat-voorzitter aanwezig. Een jongeman die, na felle innerlijke strijd, tot het geloof is gekomen en ILESTiNA 112 ^utphen - 2014/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 16