Hendrik C. Gladbeek Een bevlogen jeugdwerker in de 19e eeuw Henk Mulder Het Réveil [H.JUNULUNBs vcreenIoihp: 22 oktober 1861. Zutphen is die dag in rep en roer, want Z.M. koning Willem III komt de eerste steen leggen voor de spoorbrug over de IJssel. De Zutphensche Courant maakt er uitgebreid melding van in een gratis extra editie. 'Iedereen begrijpt het grote belang voor Zutphen...' schrijft de krant, doelend op de spoorverbinding die het noorden met het zuiden en het westen zou gaan verbinden. Niet in de krant kwam een gebeurtenis die een dag eerder plaatsvond. Toch is ook die gebeurtenis voor heel veel Zutphenaren belangrijk geweest. Op een bovenhuis ergens in de Waterstraat kwamen achttien jongemannen bijeen om samen een christelijke jongelingsvereniging op te richten. Een vereniging die nu nog bestaat onder de naam YMCA Zutphen-Warnsveld (zie de kadertekst). Over de beginjaren van deze vereniging en haar bevlogen eerste 'president' gaat dit artikel. We gaan eerst terug naar het begin van de 19e eeuw. Het is de tijd van het Réveil (1816 - CA.1860), een internationale godsdienstige oplevingsbeweging in protestants-christelij ke kring, die rond 1840 in Nederland haar hoogtepunt vond. De wortels van deze bewe ging lagen rond 1816 in Zwitserland en van daaruit verspreidde deze stroming zich snel over de rest van Europa. Het Réveil keerde zich tegen de denkbeelden van de Verlichting over de maakbaarheid van een betere wereld. Alleen door innerlijke verandering, geïnspi reerd door het geloof, kan de mens een be tere wereld tot stand brengen, dachten de mensen van het Réveil. De verworvenheden van de Franse Revolutie werden afgewezen en terugkeer naar christelijke normen en waar den gepropageerd. Degenen die door het Réveil geraakt werden, voelden zich gedreven om de denkbeelden ervan uit te dragen. Ze werden wel predikers of woordverkondigers genoemd. Het waren veelal bevlogen figuren, die de taken op zich namen die de officiële kerk liet 110 Zutphen - 2014/4 In 1896 verrees, na afbraak van enkele woninkjes, op de Paardenwal een geheel nieuw gebouw met in de gevel in cementletters Chr. Jongelings Vereeniging. De jongelingen gebruikten de bovenverdieping, het lokaal beneden werd verhuurd aan de naastgele gen christelijke school. (collectie YMCA Zutphen/ Warnsveld)

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 14