De mobilisatie van 1914 poort Ziekenzaal, Kol. Pes. Toegangspoort van de kazerne Burgerweeshuis aan het Rijkenhage omstreeks 1905. De oude poort van het Burgerweeshuis is inmiddels verdwenen. Het openstaande vensterluik links is van het wachtlo kaal. (particuliere collectie) waren daar ruim tachtig bedlegerigen, zodat het Departement besloot om hier een tweede officier van gezondheid aan te stellen. De Zut- phenaren wisten niet goed hoe ze de nieuwe instelling moesten noemen. Lokale kranten, maar ook gemeentelijke stukken, spraken nu eens van 'Kazerne Burgerweeshuis' dan weer van 'Hospitaal der Koloniale Reserve'. De an sichtkaart boven aan deze pagina, vermeldt zelfs 'ziekenzaal'. Het Departement hield het op 'kazerne'. Er kwamen tenslotte veel minder kolonia len naar Zutphen dan werd verwacht. Vanaf 1903 stagneerde de sterkte van het koloniale garnizoen op minder dan driehonderd man. Het gemeentebestuur besloot daarop om het kosteloze gebruik op te zeggen en een jaar lijkse huur van 2000,- in rekening te bren gen. De verpleging van de reconvalescenten beantwoordde evenmin aan de verwachtin gen. Er stroomden veel te weinig manschap pen door naar de validencompagnieën. In 1912 werd het gehele koloniale garnizoen van Zutphen overgeplaatst naar Nijmegen. De kazerne Burgerweeshuis aan het Rijken hage had maar zeventien jaar dienst gedaan. Het gemeentebestuur wilde er vervolgens een school in vestigen, en liet daarom het hele ge bouw reinigen en desinfecteren. De muur om de tuin werd afgebroken en de zo ontstane openbare ruimte werd het Hagepoortplein. Door de algehele mobilisatie van het Neder landse leger op 31 juli 1914 kwam er van die schoolplannen niets terecht. Er werden man nen van het 12e Bataljon Landweer Infanterie gelegerd. Het wachtgebouw werd kantoor van de kapitein Detachementscommandant van de Landweer. Die moest wel enig ongemak voor lief nemen, want de gemeente negeerde zijn klachten over lekkende goten.11 Na 1918 werd de kantine nog een tijdje gebruikt als militair magazijn.12 108 ^utphen - 2014/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 12