Brusselse regels Zutphense brieven van 1571 Ria Gresnigt Niet alleen tegenwoordig klaagt men over Brusselse bemoeienis. Ook tijdens de regeerperioden van Karel V (1515-1555) en Philips II (1555-1598) hebben de Nederlandse gewesten het moeilijk met regels en verordeningen uit Brussel. In de genoemde periode is Brussel het hoogste bestuurscentrum van de Nederlanden. Bij afwezigheid van de vorst regeert de landvoogd namens hem. In 1571, het jaar waarover het hier gaat, is Alva de landvoogd. Hij stuurt verordeningen naar de gewestelijke besturen, die ze weer doorsturen naar hun lokale bestuurders. De werkgroep Transcriptie van het Regionaal Archief Zutphen, bestaande uit Sjoerd Gale- ma, Melia Kooij-van der Leur en Ria Gresnigt, heeft Zutphense rekeningen uit de periode 1570 tot 1591 getranscribeerd, en is nu bezig met het toegankelijk maken van Zutphen- se brieven uit die tijd. In dit artikel worden enkele brieven uit 1571 belicht.1 Veel gewesten hebben problemen met de re gels uit Brussel, omdat deze nogal eens hun rechten of privileges schenden. Die tegenzin leeft in het gewest Gelre erg sterk. Wanneer Karel v in 1543 Gelre inlijft bij zijn rijk, is namelijk afgesproken dat bestuur, financiën en rechtspraak zo veel mogelijk binnen het gewest zullen blijven. Maar zowel Karel V als Philips ii houden zich niet aan die afspraak en eigenen zich steeds meer macht toe. Dit leidt tot zo veel onvrede dat zelfs zinvol lijken de verordeningen slechts moeizaam worden geaccepteerd. Zutphen ontvangt de verordeningen uit Brussel via het Hof van Gelre in Arnhem in de vorm van brieven en plakkaten. Plakkaten zijn open brieven, gericht aan de bevolking, die op openbare plaatsen moeten worden Koning Philips II van Spanje (1527-1598) geschilderd door Antonio Moro. (collectie El Escorial) Zutphen - 2014/3 73

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 9