Overname en verhuizen van gekalibreerde kersen (ontpitte kersen ingelegd in brandewijn) voor kersenbonbons werd samen met Taminiau in Elst (teo) ter hand genomen. De kersen werden in ton nen van tweehonderd kilo aan de chocola defabrieken geleverd. Het alcoholhoudende kersennat werd teruggenomen en opnieuw gebruikt of gedistilleerd tot kirsch (kersenli keur) of als basis voor vruchtenbrandewijn. De kersen kwamen uit de Betuwe. Na ver loop van tijd bleek de kwaliteit niet meer te voldoen aan de eisen van mechanische ver werking. Kersen uit de Balkan waren steviger en iets kleiner; ze voldeden wel aan die eisen. Kersen op brandewijn werd al snel een be langrijk product voor de Brandewijnstokerij v/h Mispelblom. Op alle fronten namen de activiteiten toe. De huisvesting in de oude panden aan het Kerk hof voldeed niet meer. Het bedrijf barstte letterlijk uit zijn voegen. Verpakkingsmateri alen lagen onder afdekzeilen buiten voor de stokerij. De zolderbalken bezweken bijna on der de last van de voorraden. Het bedrijf ont wikkelde uitbreidingsplannen, die vervolgens werden afgewezen door de gemeente. Verhui zen naar industrieterrein de Mars in Zutphen werd een optie. In 1965 werden de nieuw- bouwplannen voor een distilleerderij aan de Litauensestraat op de Mars gerealiseerd: een moderne grote hal met genoeg ruimte. Mis pelblom kon verder groeien en ging op over namepad. In 1966 werd distilleerderij Wed. G. Ganzeboom uit Deventer overgenomen. Een jaar later volgde er een samenwerking met de grote concurrent Sevenstern uit Die ren. Beide bedrijven werden overgeplaatst naar Zutphen. Maar de markt voor gedistilleerd stond on der druk; de groei stagneerde. Men ging meer bier, wijn en whisky drinken. Schaalver- groting was het toverwoord, alleen dan kon overleefd worden. In het voorjaar van 1970 werden door Jean Petit onderhandelingen met Henkes Verenigde Distilleerderijen aan geknoopt. Het resulteerde in een overname door Henkes in augustus van hetzelfde jaar. Voorwaarde was dat het bedrijf in Zutphen kon blijven en dat niemand ontslagen zou worden. De schaalvergroting werkte als een sneeuw bal. In 1977 volgde een grote reorganisatie bij Henkes. Alle gedistilleerdactiviteiten werden geconcentreerd in Hendrik Ido Am bacht. Ondanks de eerdere belofte moest de Zutphense brandewijnstokerij v/h Mispel blom in Zutphen nu toch de vuren onder de ketels doven en de poorten sluiten. In 1986 was Henkes zelf aan de beurt om door Lucas Bols ingelijfd te worden. Het merk Mispelblom Brandewijn is nu on derdeel van het assortiment van Lucas Bols. Het tijdperk van tweehonderd jaar Zutphense Brandewijnstokerij v/h Mispelblom is tot een einde gekomen. Bronnen - Regionaal Archief Zutphen, Archief van Destil- leerderij VOF Mispelblom en Co te Zutphen (1827-1947), toegangsnummer 0022, inventa risnummer 50. - Lucas Bols in Zoetermeer, archiefmap Mispel blom Brandewijn. - Gesprekken tussen 2008-2010 met Wim Albers (voormalig bedrijfsleider f 2010). - R.H.C. van Maanen, 'Ambt Heerlijkheid', in Historische Vereniging Rheden, 1-2000. - Diverse oude vaktijdschriften uit de Biblio theek van het Jenevermuseum te Schiedam. - Delpher, Groningsche Courant, 7-2-1777, Oprechte Haarlemsche Courant, 24-1-1777 en 23-12-1814. - Stamboom Mispelblom Beijer, Nederlands Patriciaat, 61 (1975), Centraal Bureau voor Genealogie (CBG) te 's-Gravenhage. 72 Zutphen - 2014/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 8