WÊÊftÈÊiïm delaar en brandewijnstoker. Senior was als Duits immigrant in Zutphen neergestreken. Via krantenberichten en akten kwam hetjaar- tal 1770 in beeld, het jaartal waarin Samuel sr. samen met zijn broer Herman Kretschmer de basis legde van wat later de Zutphense zou gaan heten. In 1820 stapte J.H. Kretschmer uit de zaak en hebben de broers Hendrik en Theodorus Mispelblom Beijer zich aangesloten bij broer Jan Jacob. De Rotterdamse broer Bastiaan en Leidse zwager Adriaan Hartevelt steunden de onderneming maar bleven op afstand. Hen drik had in Dieren een rozijn-azijnmakerij, die hij in 1834 verkocht; hij bracht daarmee zijn ervaring in de firma. Samen vormden ze Mispelblom Co. Op het Kerkhof In 1827 werden er twee panden en een stuk grond aangekocht aan het Kerkhof. In het zelfde jaar kregen ze een vergunning voor een distilleerderij (stokerij). In 1847 werd er opnieuw grond aangekocht aan het Kerkhof. Uit een akte van 1839 blijkt dat Hendrik de andere familieleden heeft uitgekocht; hij al leen werd eigenaar van Mispelblom Co. Jan Jacob ging samen met zijn zoons Conrad en Reclame op de Bleek aan de Martinetsingel, met op de achtergrond het bleekhuisje en de distilleerderij, ca. 1954. (fotoarchief mevr. Heuvelink-Terink) Adriaan verder in de wijnhandel als JJ. Mis pelblom Beyer en Zonen. Theodorus vertrok naar Nederlands-Indië en ging daar zijn ge luk beproeven in de wijnhandel. Maar dat is een ander verhaal. De ontwikkelingen in de tweede helft van de 19e eeuw gingen snel. Er werkten inmid dels negen mensen. Een woonhuis aan het Kerkhof werd aangekocht en als bedrijfsruim te toegevoegd. Een nieuw tijdperk brak aan toen in 1869 Jacques van Marken in Delft de Nederlandsche Gist Spiritusfabriek op richtte. Deze onderneming begon met gist en brandspiritus, waarmee zij al snel een be langrijk marktaandeel veroverde. Een nieuw product werd ontwikkeld, de melassespiritus (alcohol) uit suikerbieten. Dit zorgde voor een omwenteling in het distillatieproces. Nu konden de distilleerderijen het tijdroven de proces van zelf melasse maken overslaan en met de ingekochte suiker melassespiritus gaan distilleren. Hierdoor verdween de wijn als basis voor brandewijn. Was brandewijn van oorsprong wijn die gedistilleerd werd, 68 Zutphen - 2014/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 4