Zutphen vijftig jaar geleden: 1964 (3) Op straat gezet gezin bivakkeert in Sidneypark Theo Hebing Vijftig jaar geleden begon elektrificatie van Zutphen 6 juli 1964 Waar zouden wij zijn zonder elek triciteit? Een zeer bescheiden indruk daarvan krijgt men als - wat ook in Zutphen weleens een enkele keer het geval is - de stroom uitvalt. Een stad zonder elektriciteit: geen licht, geen kracht, geen werk, geen leven. Hoe 'dood' een vrijwel stroomloos tijdperk kan zijn, hebben we in de Tweede Wereldoorlog ervaren. En toch... vijftig jaar geleden wist men niet beter. Ook Zutphen was toen nog van elektriciteit versto ken. Maandag is het precies een halve eeuw geleden dat de heer L. van den Beukel door de elektriciteitsmaatschappij IJsselcentrale te Zwolle werd aangesteld als hoofdopzichter van het Gemeentelijk Electriciteits Bedrijf te Zutphen. Voor een goed begrip van de toen malige situatie moet u weten dat destijds in de IJsselcentrale participeerden de gemeenten Zwolle, Deventer en Zutphen. Men sprak in de drie steden wel van 'gemeentelijke electri- citeitsbedrijven', maar deze werden door de IJsselcentrale beheerd. Eerste aansluitingen Kabels leggen was in die tijd bepaald geen sinecure. Er waren nog geen machines die sleuven trokken en dichtten; alles moest met handkracht gebeuren. Het duurde dan ook tot 15 april 1915 voordat in Zutphen de eer ste stroom kon worden geleverd. En dat was dan precies twee weken nadat in Zwolle de eerste aansluitingen tot stand waren geko men. 'Ik weet ze nog wel, die eerste aansluitin gen', aldus de heer Van den Beukel. 'Het wa ren het kledingmagazijn van de firma Tacke aan de Korte Hofstraat, de manufacturenzaak van de firma Kamphuis - voorloper van Stur- ka - aan de Marspoortstraat en de winkel van de dames Schwartz aan de Turfstraat. De Zut- phensche Courant schreef toen dat de stad plot seling en zonder enig ceremonieel elektrisch licht had gekregen. Dat was ook zo, want ik kreeg ineens bericht uit Zwolle dat het wel kon.' Niet lang na deze eerste stro omleveran tie werden bij tal van stedelijke bedrijven de gas motoren vervangen door elektromotoren. In dit opzicht marcheerden in de voorste gele deren mee de firma's Wöhrmann, Thieme en Spruyt, zo weet de heer Van den Beukel zich nog goed te herinneren. Het Gemeentelijk Electriciteits Bedrijf bleef tot 1929 onder beheer van de IJsselcentrale. Daarna ging het over naar de Provinciale Geldersche Electriciteits Maatschappij. De heer Van den Beukel bleef Zutphen trouw als hoofdopzichter - hoofd van het gemeentelijk elektriciteitsbedrijf. In 1939 werd hij zelfs benoemd tot directeur bij het bedrijf, dat bij zijn pensionering onderdeel werd van de nv gamog. 22 juli 1964 Bewoners van de Coehoornsin- gel zagen dinsdagmiddag omstreeks vijf uur dat een man, een vrouw en een klein meisje neerstreken op het gazon voor het standbeeld van sir Philip Sidney in het gelijknamige park en dat de man een tent ging opzetten. Naast de tent plaatste hij een kinderledikantje. Kam- 88 Zutphen - 2014/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 24