Dat doe je gewoon Zutphense onderduikverhalen Peter Kooij De kadertekst op deze pagina bestaat uit twee van de meer dan twintig verhalen uit Dat doe je gewoon, een publicatie over Joodse onderduikers uit en in Zutphen in de Tweede Wereldoorlog. Hiervoor zijn onderduikers en onderduikverleners geïnterviewd. In 2010 deed de werkgroep Geschiedenis Joods Zutphen een oproep. Die leverde contacten op in drie continenten, die soms via een omweg ontstonden, zoals via een vroeger buurmeisje. Voor sommigen was het direct vanzelfsprekend hun herinneringen te delen, anderen aarzelden. Eén geïnterviewde zag af van publicatie na het zwart-op-wit zien van de eigen belevenissen. Ik zie haar nog zitten. Ze zat achter het fornuis. Ons moeder zei: 'Dit is Annie, die komt nu bij ons wonen.' 'Annie' zat aard appels te schillen bij het fornuis. Het is mei 1943, bij het boerengezin Goossens in Liessel. Floor Hamburg - dat was haar echte naam - kwam uit een streng orthodox Joods slagersgezin in de Zutphense binnen stad. Dat de jonge vrouw moest wennen aan het boerenleven in Brabant was niet vreemd. De eerste zes weken at ze bijvoorbeeld het spek niet, want dat is niet koosjer. Daarna moest ze wel. En meehelpen, ondanks het standsverschil. Ze was deftiger dan wij. Ze droeg ook andere kleren. Ze kwam uit de stad, was duidelijk anders. Ze wilde wel, maar sommige dingen kon ze niet. Koeien melken. En de paardenstal uitmesten. De belangrijkste vraag die de kinderen Goossens wel eens aan hun vader stelden: 'Waarom deed je dat nou, onderduikers helpen?' Het antwoord luidde steevast: 'Daar praat je niet over, dat doe je gewoon.' Floor Hamburg: 'Het was al bijna midder nacht toen ik vanuit Deurne achter op de fiets bij iemand van de ondergrondse op de plaats van bestemming aankwam, bij een arm boerengezin, de familie Goossens, die hadden zeven kinderen. Ik sliep boven op de hooizolder op een matras en moest vroeg opstaan om de huishouding te doen. Ook op het veld moest ik hard werken. Het ergste was de paardenstal uitmesten. Ten eerste stonk het geweldig naar ammoniak, ten tweede was het zwaar werk. Ik ging iedere zondag naar de kerk. Het was zo'n klein dorp, het zou opvallen als ik niet ging.' Zutphen - 2014/3 79

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 15