Op 22 augustus 1567 arriveert de hertog van Alva met zijn troepen te Brussel. (collectie Rijksmuseum Amsterdam) troepen naar de Nederlanden om de orde te herstellen. Het inzetten van deze troepen en de strenge bestraffing van de protestanten zijn voor Willem van Oranje aanleiding om over te gaan tot gewapend verzet. Dit wordt door Alva snel de kop ingedrukt. Na deze schermutselingen houdt de landvoogd zijn leger op de been, hoewel zijn financiën dat niet toelaten. Dat leger is er nog steeds in 1571. De solda ten worden ingekwartierd bij burgers, die ver plicht zijn hun een kamer met tweepersoons bed (voor twee soldaten of voor één soldaat met zijn echtgenote), beddengoed, een tafel, een bank, linnengoed, pannen, potten, ser viesgoed en bestek te geven. Eten, drank en kleding moeten de soldaten zelf kopen van hun soldij. Dat geeft veel problemen, omdat de soldaten veel te laat, en vaak zelfs in het geheel niet betaald worden. De Spaanse troe pen gaan over tot afpersing van drank, eten en geld. Deze brute handelswijze is genoeg zaam bekend bij Alva. Zo waarschuwt hij in 1569 de stad 's-Hertogenbosch om soldij voor de soldaten beschikbaar te stellen, omdat hij anders gewelddadige onlusten verwacht.6 De soldaten maken zich hierdoor alom gehaat. Steden en dorpen waar ze verblijven, probe ren de overlast te beperken door hun wat geld en goederen te 'lenen' totdat ze hun sol dij krijgen, wetende dat de kans minimaal is dat ze hun geld ooit terugkrijgen. In 1571 heeft Alva echter zeer dringend geld nodig. De Nederlandse staten willen dit al leen geven als Alva zijn gehate troepen terug trekt. Om het geld van de gewesten in han den te krijgen laat Alva dan ook dit plakkaat aanplakken. Voor het Kwartier van Zutphen komt het bevel als geroepen. Ook hier zijn in 1571 soldaten gelegerd die onderhouden moeten worden met 'geleend' geld. En niet alleen de soldaten jagen de bevolking op kosten. Ook de legerleiding eist goederen, zoals voedsel, kaarsen, brandhout evenals munitie, olie, kruit, lood, paarden en wagens. Daarnaast vordert de legerleiding werkkrachten, met name gravers, veerlieden en sjouwers.7 De kosten van een leger in de buurt lopen hier door hoog op, en dat in een tijd waarin veel ^utphen - 2014/3 77

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 13