De vraag is of de schout een oprechte poging heeft ondernomen om Johan op Siel ofJohan up Zyl op te sporen. De namen zijn weliswaar verschillend gespeld, maar dat zegt nog niet veel. De 16e-eeuwers schrijven namelijk zoals ze spreken en de schrijfwijze is daarom erg va riabel. Maar het is nauwelijks voorstelbaar dat de schout het verschil tussen een koopman en een speelman niet heeft opgemerkt. Mo gelijk heeft de schout met het oppakken van de speelman zijn goede wil willen tonen aan Brussel. Hoe het afgelopen is met de speel man vermelden de brieven helaas niet. Wel zien we op de lijst van veroordeelden door de Raad van Beroerten tweemaal de naam Jan Opzeel uit Deventer. Eenmaal voor Jan zelf en eenmaal voor zijn echtgenote.4 Het is aan nemelijk dat dit de koopman en zijn vrouw zijn, ook al omdat Zutphen op 26 maart van Brussel het bevel krijgt om de inventaris op te maken van roerende en onroerende goe deren van het paar.5 De veroordelinglijst laat niet zien welk vonnis er gewezen is: executie, onthoofding, ophanging of verbanning. Ook weten we niet óf er een vonnis is voltrokken. Wellicht zijn ze bij verstek veroordeeld. Studenten en docenten moeten weg uit protestante gebieden Op 5 mei 1571 verordonneert Brussel opnieuw dat studenten en docenten niet langer mogen stude ren op plaatsen die buiten de jurisdictie van Philips II vallen. De enige uitzondering daarop is Rome. Het verbod geldt ook voor jongeren onder de twintig jaar die handelskennis willen opdoeneen taal of een ambacht willen leren. Engeland, Frankrijk, Zwitserland en de Duit se staten vallen in 1571 niet (meer) onder het bewind van Philips ii. In deze landen zijn grote groepen protestanten actief, veelal met instemming van de autoriteiten. Philips ii wil verhinderen dat mensen uit de Nederlanden 'besmet' zullen raken met anti-roomse denk beelden wanneer ze daar gaan studeren of do ceren. Deze angst is niet ongegrond. In Lon den en Sandwich hebben groepen gevluchte Vlamingen calvinistische kerken opgezet. Voor veel mensen uit Vlaanderen is dit een inspiratiebron om ook daar zulke kerken te stichten. Op dezelfde manier nemen de Wa len de hugenoten in Frankrijk als voorbeeld. Er zijn ballingen uit de noordelijke Nederlan den neergestreken in Heidelberg, in het land van Kleef, in de stichten Keulen en Aken, in Wezel en in Frankenthal. In al die gebieden zijn vluchtelingenkerken gesticht. Calvinisti sche ballingen uit Holland en Friesland zijn gevlucht naar het Duitse Emden. Daar vindt in 1571 de eerste Nederlandse synode plaats, die gezien kan worden als de stichtingsbijeen komst van de Nederlandse gereformeerde kerk. Veel van deze ballingen onderhouden nauwe contacten met het thuisfront. Genoeg reden tot ongerustheid voor de Spaansgezin- den. De vraag is of lokale bestuurders erg veel moeite gedaan hebben om 'hun' studenten en docenten terug te halen. Het lijkt er niet op. Brussel heeft namelijk twee jaar eerder eenzelfde verordening uitgevaardigd. Waar schijnlijk hebben de plaatselijke autoriteiten ook toen al de andere kant uit gekeken. Soldaten moeten naar huis In dezelfde brief van 5 mei 1571 verordonneert Brussel dat Zutphen plakkaten op moet hangen die afgedankte Spaanse soldaten aansporen om zonder overlast te geven naar huis te gaan. Er zal van hun diensten geen gebruik meer gemaakt worden. Al ruim vóór 1571 worden de Nederlanden geplaagd door economische malaise, gods dienstconflicten en schending van privile ges door Brussel. In 1566 komt het tot een hoogtepunt als enkele radicale protestanten beelden in katholieke kerken vernietigen. Philips ii grijpt in en stuurt Alva met zijn 76 ^utphen - 2014/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 12