ft p ft' ft- ze weer langs de tollen van Gelre varen. Het gevolg laat zich raden: er komt helemaal geen graan meer aan. De goed bedoelde verorde ning schiet zijn doel geheel voorbij; het is niet meer dan een lapmiddel. Om het graantekort echt aan te pakken zullen er betere maatrege len bedacht moeten worden. Een koopman moet worden gearresteerd Op 8 maart 1571 geeft Gelre aan Zutphen de op dracht enkele mensen uit Deventer aan te houden, waaronder koopman Johan (of Jan) op Siel en zijn vrouw. Twee Brusselse commissarissen hebben ont dekt dat deze mensen zich op dit ogenblik in Zut- phen bevinden. De arrestatie moet gebeuren in de nacht van 9 op 10 maart en moet strikt geheim ge houden worden. Er zijn die nacht nog meer arresta ties gepland; er moet voorkomen worden dat de ver dachten gealarmeerd worden en op de vlucht slaan. Niet alleen honger, overstromingen en eco nomische malaise zorgen voor onrust in de Nederlanden. Er spelen ook godsdienstige problemen. Er is veel kritiek op de misstan den in de katholieke kerk, die er vaak toe leiden dat mensen zich afkeren van het ka tholicisme en protestant worden. Karel v en Philips ii proberen de afvalligheid te keren door die strafbaar te maken. Om overtreders op te sporen richt Alva in 1567 een speciale rechtsinstantie op, de Raad van Beroerten. Commissarissen van deze raad zoeken actief naar ketters, die de raad vervolgens berecht. Als Brussel arrestaties van personen verlangt, is dat dan ook bijna altijd op bevel van de Raad van Beroerten. Deze gang van zaken stuit op weerstand van de lokale en gewestelijke bestuurders. Hun privileges op het gebied van de rechtspraak worden terzijde geschoven en veel autoritei ten zijn het niet eens met het vervolgingsbe leid van Brussel. Ze keuren de praktijken van de 'dwalende katholieken' weliswaar af, maar 1JÜ Zitting van de Raad van Beroerten - door het volk 'Bloedraad' genoemd - met aan het hoofd Alva. (collectie Rijksmuseum Amsterdam) ze willen nog weleens een oogje toeknijpen, omdat ook zij misstanden in de katholieke kerk zien. Daarnaast vinden lokale en gewes telijke bestuurders de straffen voor de over treders veel te zwaar. De tegenzin van veel plaatselijke autoriteiten tegen dit beleid heeft tot gevolg dat ze niet vervolgen, maar juist de andere kant op kijken. Na ontvangst van deze brief moet Zutphen wel iets doen. Zonder actie loopt het stadsbe stuur kans dat het in een kwaad daglicht komt te staan bij de autoriteiten in Brussel. Dat kan weer gevolgen hebben voor de privileges van de stad, zoals het recht haar eigen bestuur ders te kiezen. Dat recht verliest Amsterdam in 1537. Brussel stelt dan in Amsterdam een nieuw Spaansgezind stadsbestuur aan, om dat Amsterdam te laks is opgetreden tegen doopsgezinden. Dat wil Zutphen voorkomen. Op 17 maart 1571 meldt de schout dan ook succes. Hij heeft op 16 maart (dus niet op 10 maart, zoals gevraagd) een speelman aange houden, genaamd Johan up Zyl. De schout vraagt in zijn brief wat hij moet doen, daar de speelman beweert onschuldig te zijn en zegt verwisseld te zijn met iemand anders, die kort daarvoor gevlucht is.3 ^utphen - 2014/3 75

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 11