Familie Van den Ende-Brouwer. Derde van links is Adriaan van den Ende. Schilderij van Hiëronymus Lapis, 1723-1798. (collectie Onderwijserfgoed) term doet ook tekort aan de mentale instel ling van de ambtenaren uit de Bataafs-Franse Tijd, die de achtereenvolgende regimes juist uit loyaliteit aan hun eigen land accepteer den en daarom welbewust samenwerkten met de Fransen, die eerst helpers, vernieuwers en bondgenoten waren en pas later repressieve overheersers werden. Als inspecteur-generaal was Adriaan van den Ende vele jaren de lan delijke spil op onderwijsgebied. Hij was het prototype van het nieuwe soort ambtenaar dat in Nederland ontstond in de fase van be stuurlijke en institutionele modernisering ten gevolge van de vernieuwingsimpuls die van de revolutie uitging. Die nieuwe ambtenaar was niet langer aan lokale, gewestelijke of cor poratistische belangen gebonden, maar vóór alles bedacht op het nationale belang van alle burgers zonder onderscheid, en hij beheerste het ambtelijke vernieuwingsproces. Ongebonden particulier Adriaan werd op 11 oktober 1768 te Delft uit gereformeerde (dat wil zeggen hervormde) ouders geboren. Zijn vader, Pieter Adriaansz van den Ende (1736-1796), was een welge stelde koopman en winkelier, zijn moeder, Wilhelmina Brouwer (1743-1828), een doch ter van plateelbakker Justus Brouwer, eige naar van De Porceleyne Schotel. Haar broer Hugo (1740-1817), die de plateelbakkerij overnam, was een vooraanstaande regent. Net als zijn zwager Van den Ende overleefde hij als Delfts raadslid alle regeringswisselin gen. Adriaan doorliep de Latijnse school te Delft, kreeg vanaf 1785 als voorbereiding op de universiteit privaatonderricht van zijn neef Abraham Ledeboer, predikant te Haastrecht, ^utphen - 2014/2 41

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 9