Adriaan van den Ende (1768 - 1846) Een modelambtenaar uit de Bataafs-Franse tijd Willem Frijhoff Nu de Adriaan van den Ende-basisschool is afgebroken, herinnert in Warnsveld alleen de gedenknaald op de begraafplaats aan de Vordenseweg nog aan hem.1 In nummer 2012-4 van Zutphen is een foto van die zuil opgenomen, met enkele gegevens over de levensloop van deze nu vrijwel vergeten inwoner van Warnsveld. Een enkeling kent hem nog als auteur van de eerste nationale wet voor het basisonderwijs (1806), die internationaal bewondering afdwong. Die wet motiveerde ook de oprichting van die gedenkzuil. Maar Van den Ende heeft veel meer gedaan: hij speelde een centrale rol in het gehele nationale onderwijsstelsel. Als belangrijkste overheidsinstrument van de maakbare samenleving zat het onderwijs rond 1800 in de lift. Het moest de oude fede rale republiek met haar gewestelijk en lokaal particularisme omturnen tot de centraal ge leide staat met een nationaal bewustzijn die nog steeds de onze is. In zijn eigen tijd gold Van den Ende reeds als een modelambtenaar die de wetgever van bijna volmaakte wetsvoor stellen voorzag. We zullen Van den Endes ac tiviteiten kort belichten en in de context van zijn tijd plaatsen. Zijn gloriejaren vielen in de kracht van zijn leven, toen hij als dertiger en veertiger de bestuurlijke hervormingen op onderwijsgebied van de Bataafse Republiek 1795-1806), het Koninkrijk Holland 1806 1810) en het Napoleontische Keizerrijk (de Franse Tijd, 1810-1813) vormgaf. Integere overheidsdienaren Die hervormingen waren beslist geen dictaat van de bezettende macht. Ze liepen juist op de Franse vernieuwingen vooruit, steunden op brede maatschappelijke discussies in de oude en de nieuwe Republiek, en konden re kenen op de enthousiaste medewerking van de betrokken Nederlandse bestuurders en ambtenaren zelf. De vernieuwers uit die acht tien Bataafs-Franse jaren zijn wel als 'collabo rateurs' met de Fransen gebrandmerkt, maar dat is een anachronisme uit de tijd na 1813, toen het nieuwe Oranje-regime zijn legiti miteit moest bewijzen tegenover de Bataafse Republiek en de patriotse partij, waartoe Van den Ende had behoord. Deskundige en inte gere overheidsdienaren als Van den Ende zijn er ten onrechte door in diskrediet gebracht en hun carrière leed eronder. Zo'n misprijzende irswm De - inmiddels afgebroken - openbare lagere school aan het Schoolplein te Warnsveld, die in 1976 de naam Adriaan van den Ende-school kreeg. De foto is van 1930. (Regionaal Archief Zutphen) 40 Zutphen - 2014/2

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 8