Het kazernecomplex IJzendoorn begin 20e eeuw gezien vanaf de huidige Jacob Damsingel. Links van de Sint-Janstoren de laagbouw van de stallen, rechts ervan de manschappenverblijven en andere dienst gebouwen. Het hele kazernecomplex is verdwenen. Nu staan daar het Stedelijk Dalton College en het Baudartius College. (collectie auteur) die plaatsvond toen zij daar het commando voerden. H.C.P.L. Mathon bleef nog tot 1910 commandant van het 4e Regiment Huzaren. Hij eindigde zijn carrière als Inspecteur der Cavalerie met de rang van generaal-majoor.7 G.J.A.A. baron Van Heemstra bleef nog een aantal jaren eskadronscommandant in Zut- phen.8 Daarna werd hij benoemd tot regi mentscommandant van het 3e Regiment Hu zaren. Hij bracht het tot de rang van kolonel. Na zijn pensionering werd hem de titulaire rang van generaal-majoor verleend.9 Korporaal Van der Kraats bleef voorlopig spoorloos. Pas anderhalf jaar later werd hij alsnog gepakt. Hij bleek zich niet in België, maar in Duitsland op te houden. Vlak voor kerst 1908 bezocht hij in het geheim Arnhem en Zutphen. Tijdens zijn terugreis werd hij op het station van Winterswijk door een ma rechaussee herkend en aangehouden. Daar bij verzette hij zich hevig.10 Een maand later veroordeelde de krijgsraad in Arnhem hem tot vier maanden militaire detentie en degra datie tot de rang van huzaar.11 Noten, verwijzingen en literatuur 1 Dit verhaal is gereconstrueerd uit de bericht geving in diverse landelijke en lokale nieuws bladen uit de periode 24 juli - 28 augustus 1907. De Zutphensche Courant en Nieuwe Zutphensche Courant werden geraadpleegd bij het Regionaal Archief Zutphen. De overige kranten werden geraadpleegd op: www.kranten.kb.nl. 2 Het geheel van hoofdstel, zadel, riemen en leidsels van een rijpaard. 3 De laag stro waarop de paarden stonden. 4 W.A. van de Wall Bake, Herinneringen van een Cavalerie-Officier, Vorden, 1978. Deze Van de Wall Bake kwam als jonge 2e luitenant bij het 4e Regiment Huzaren in Zutphen enkele jaren nadat zich de in dit artikel beschreven gebeur tenissen hadden afgespeeld. 5 De regimentsstaf, het depoteskadron en de veldeskadrons 1, 3 en 4 van het 4e Regiment Huzaren lagen in de Boreelkazerne in Deven ter, de twee resterende veldeskadrons 2 en 5 lagen in Zutphen in de IJzendoornkazerne. 6 Tegenwoordig spreken we van streng arrest, een disciplinaire straf die door de eskadronscom mandant of kazernecommandant kon worden opgelegd en die gewoonlijk op de kazerne werd uitgezeten. 7 Weekblad De Prins der geïllustreerde bladen, 1 juni 1912. 8 Adresboek Zutphen 1912. 9 De Tijd. Godsdienstig-staatkundig dagblad, 21 september 1930. 10 De Telegraaf, 31 december 1908, avondeditie. 11 Het Nieuws van de Dag, 6 februari 1909. ^utphen - 2014/2 39

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 7