Willem® Kazerne JJrnbem opgeheven in afwachting van de uitslag van het onderzoek, mochten de huzaren 's avonds na afloop van hun dienst weer van de kazer ne af, zij het zonder sabel. Korporaal Van der Kraats maakte van die gelegenheid gebruik er opnieuw vandoor te gaan. Op vrijdag 9 augus tus ontbrak hij 's ochtends op het appèl, en even later werden op het artilleriepark bij de kazerne zijn stalbroek en stalbuis gevonden. Kennelijk had hij zich in burger omgekleed. Of hij hulp heeft gehad van buiten wordt niet vermeld. De kranten berichtten dat hij was uitgeweken naar België en dat hij zich in Luik zou bevinden. Dit bericht werd ook weer tegengesproken en opnieuw bevestigd. Van der Kraats zou een van de aanstichters van de protestactie zijn geweest en was blijkbaar bang zwaar te worden gestraft. Tot slot Het dagblad De Tijd tekende uit de mond van een van de betrokken huzaren op dat er ook in Deventer op grote schaal desertie had plaatsgevonden. Geen enkele andere krant maakt daar overigens melding van. De stalin- structies van lt.-kol. Mathon werden ten slotte gedeeltelijk ingetrokken of versoepeld. Zowel Mathon als Van Heemstra lijken in hun verde re militaire loopbaan geen hinder ondervon den te hebben van de muiterij in Zutphen, De Willemskazerne in Arnhem was het verste punt dat de Zutphense huzaren op hun ongeoorloof de uitstapje naar Venlo bereikten. De foto is van omstreek 1900. Het gebouw bestaat niet meer. (collectie auteur) Mathon en Van Heemstra waren zijn meer deren. Ook de Inspecteur der Cavalerie, ge- neraal-majoor H.F.D. Braam, bezocht enkele keren de IJzendoornkazerne naar aanleiding van de desertie. Wat zijn rol in het onderzoek is geweest, blijft onduidelijk. De opdracht van luitenant baron Creutz was vast te stellen of de muiterij een spontane actie was, dan wel of er een samenzwering aan vooraf was gegaan. De uitkomst van het onderzoek zou bepalend zijn voor de strafmaat. In het geval van een sa menzwering lag de krijgsraad in het verschiet. De uitkomst viel ten slotte mee. Het bleef bij disciplinaire straffen. De huzaren kregen alle maal een provooststraf variërend van twee tot veertien dagen. Bij de strafmaat wogen eerde re veroordelingen van de huzaren mee. Vier van de vijf korporaals werden voorgedragen voor degradatie en overgeplaatst naar Deven ter. Er opnieuw vandoor De vijfde korporaal, de 24-jarige Aart van der Kraats, ontsprong de dans. Toen na enkele weken het kazernearrest van de mannen werd 38 ^utphen - 2014/2

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 6