Hij sommeerde de huzaren zich onverwijld te melden in de Willemskazerne in Arnhem. Die weigerden dat pertinent. De luitenant wist vervolgens de marechaussee te alarme ren. Die patrouilleerde toevallig in buurt, om een oogje te houden op de veldoefening van het 8e Regiment Infanterie uit Doesburg, die juist op de Rhederheide aan de gang was. Na aanhouding van de groep huzaren wilden de marechaussees hen onder bewaking van de Doesburgse infanteristen naar Arnhem laten brengen. Dat was de huzaren echter te gortig. Ze beloofden dat ze vrijwillig naar Arnhem zouden gaan als alleen de vier marechaussees te paard hen zouden begeleiden. In de Willemskazerne te Arnhem In rijen van vier marcheerde de troep naar Arnhem, waar de marechaussee hen bij de Willemskazerne afleverde. Daar aangekomen gingen de huzaren ter plekke op de binnen plaats zitten en liggen, meer uit vermoeid heid dan uit protest. Ze wilden niet opstaan voordat ze te eten en te drinken hadden ge kregen. Toen dat geregeld was, werden ze ondervraagd door de militaire autoriteiten ter plaatse. De huzaren eisten een grondig onderzoek naar de handelingen van ritmees ter baron Van Heemstra. Ook vonden ze dat ze niet gestraft behoorden te worden. Als dat tóch gebeurde, dienden ze allemaal dezelfde straf te krijgen, omdat ze zich allemaal in vol le bewustzijn aan hetzelfde feit schuldig had den gemaakt. Toen de militaire autoriteiten te Arnhem eenmaal begrepen hoe de vork aan de steel stak, besloten ze vervolgens de troep huzaren nog diezelfde middag op de trein naar Zutphen te zetten. Terug in Zutphen Onder geleide van de marechaussee en een compagnie gewapende Gele Rijders ging het naar Zutphen. Daar werden de gedroste huzaren opgewacht door een grote menigte Ritmeester G.J.A.A. baron Van Heemstra werd in de zomer van 1907 aangesteld als commandant van het 5e eskadron huzaren in Zutphen. (collectie Museum Nederlandse Cavalerie, Amersfoort) nieuwsgierigen. Onder enorme belangstel ling marcheerden ze twee aan twee, telkens geflankeerd door twee Gele Rijders, van het station naar de kazerne. De stemming was opperbest. De huzaren zongen en riepen leu zen als 'Het 4e Regiment gaat nooit verloren', waaruit blijkt dat ze geen antimilitaristische bedoelingen hadden met hun actie. Aan gekomen in de kazerne werden de mannen toegesproken door de uit Deventer overge komen regimentscommandant Mathon, die meteen ook een toelichting op zijn stalorders gaf. Vervolgens werden de weigeraars in voor lopige hechtenis genomen. Omdat er veel te weinig cellen waren, werd de hele meute vooreerst opgesloten in de schermzaal achter de kazerne. Hun uitstapje had nog geen vier entwintig uur geduurd. Onderzoek en straf Al snel werd het schermzaalarrest omgezet in kazernearrest. Er volgde een onderzoek naar de gang van zaken. Niet een officier van bui ten het regiment werd daarmee belast, maar merkwaardigerwijs de jonge ie luitenant der huzaren E.A.F. baron Creutz, die deel uit maakte van de garnizoensstaf in Zutphen. 2"tphen - 2014/2 37

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 5