Het 5e eskadron staakt! Rob Kammelar Staldienst Het 4e Regiment Huzaren, in garnizoen in Deventer en Zutphen, kreeg halverwege 1907 een nieuwe commandant, de luitenant-kolonel H.C.P.L. Mathon. Een van zijn eerste daden als regimentscommandant was het uitvaardigen van nieuwe stalinstructies. Op dat moment kon Mathon onmogelijk voorzien welke gebeurtenissen hij daarmee in gang zette. Enkele weken lang was Zutphen volop in het nieuws.1 Toen op woensdag 24 juli 1907 de hoornbla zer in de IJzendoornkazerne te Zutphen het signaal voor het avondappèl blies, stond als gewoonlijk binnen enkele minuten het 2e es kadron huzaren voltallig aangetreden. Maar op de plaats waar het 5e eskadron altijd stond, bleef het leeg. Vrijwel het hele eskadron ont brak. Vijf korporaals en 51 huzaren versche nen niet op het appèl. Niemand begreep wat er aan de hand was. Op het ochtendappèl van de volgende dag ontbraken de mannen van het 5e opnieuw. Het kader was in opperste verwarring. Wat was er aan de hand? De dagelijkse routine van de meeste huzaren in de IJzendoornkazerne was heel wat minder opwindend dan hun blitse uitgaanstenue, rin- Huzaren op het middagappèl op de binnenplaats van de IJzendoornkazerne, omstreeks 1910. (collectie auteur) kelende sabels en parmantige paarden deden vermoeden. Het kazerneleven van de huza ren speelde zich voor het grootste deel af in de stallen: opzadelen van de paarden voor de velddienst en na afloop weer afzadelen, voe deren, drenken en roskammen van de dieren, poetsen van de harnachementen2, schoonma ken van de stallen, wegruimen van de mest, verversen van de paillasse3, aanvoeren van vers hooi en stro uit de opslagloodsen. Dag in dag uit dezelfde routine. 's Zomers begon de dienst al om half zes, als na het ochtendappèl eskadronsgewijs werd afgemarcheerd naar de stallen. Om half zeven 's avonds werden de ^utphen - 2014/2 35

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 3