Plan 'Voorsterallee' biedt ruimte aan 450 woningen Burgemeester De Jong opent asfaltfabriek 4 juni 1964 In de eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad komt een voorstel van B W aan de orde tot vaststelling van het uitbrei dingsplan 'Voorsterallee'. Het plan voorziet in 27 bungalows, 6 eengezinswoningen in open bebouwing, 91 eengezinswoningen in half ge sloten bebouwing, 162 eengezinswoningen in gesloten bebouwing, 102 meergezinswoningen in drie woonlagen, 60 meergezinswoningen in vijf woonlagen en 4 woningen bij winkels. En verder 4 winkels (waarbij woningen), 4 dagwin kels, 5 openbare of bijzondere gebouwen, 79 autoboxen en een servicestation. Het betreft hier een plan voor het gebied aan weerszijden van de Voorsterallee ten zuiden van het Kerkpad en de Damlaan, dat behoort tot het bij de grenswijziging met de gemeenten Gorssel en Warnsveld per 1januari 1950 aan Zutphen toegevoegde grondgebied. Het wordt in hoofdlijnen begrensd door de Polbeek in het noorden, de Damlaan en het Kerkpad aan de oostzijde, de toekomstige rijks weg aan de zuidzijde en de bestaande bebou wing langs de Schimmelpennincklaan en het reeds uitgevoerde gedeelte van het plan 'Pol beek' in het westen. In het westelijk gedeelte van het plan is de nieuwe provinciale weg opgenomen, die via de Heeckerenlaan en het Oranjeplein naar de Van der Capellenlaan loopt en uiteindelijk aansluiting geeft op de Deventerweg. De gronden ten zuiden van de Berkel hebben een agrarische bestemming zonder bebouwing gekregen; die ten westen van de hoogspanningsleiding zijn bestemd tot open baar groen en volkstuinen. Met deze bestem mingen kan een goede overgang worden ver kregen tussen de stedelijke bebouwing van Zutphen en de agrarische gronden. 24 juni 1964 Met een simpele druk op een knop, waardoor een sirene begint te loeien en enkele machines gaan draaien, stelde burge meester S. de Jong vanmiddag om drie uur een nieuwe Zutphense fabriek in bedrijf. Het is de NV Asfaltfabriek 'Zutphen', die - zoals eerder een betonfabriek, een betoncentrale en een bi- tumendepot - werd opgericht op initiatief van de NV gobi. Het bedrijf gaat warm- en koudas- falt produceren voor de wegenbouw. De nieuwe fabriek kon tot stand komen dank zij veel goede samenwerking en de spreekwoordelijke Achterhoekse nabuurschap. Op het stedelijke industrieterrein was aan het water namelijk geen grond meer te krijgen. Aanvoer van grind en andere materialen per as zou veel te duur worden en dus... werd de afstand tussen bedrijf en vaarwater overbrugd. Op een ruim honderdvijftig meter lange loopbrug is een transportband gemonteerd, die de fabriek aan de benodigde grondstof fen helpt. Die grondstoffen kunnen dus - en daar gaat het om - per schip worden aange voerd, ook al ligt het bedrijf niet onmiddel lijk aan een haven. De loopbrug met de trans portband heeft een vrije overspanning van tachtig meter, een soort hangbrug, die vanuit twee stalen torens van tweeëntwintig meter hoog - wordt vastgehouden met kabels. De asfaltfabriek heeft een opslagcapaciteit van zes ton bitumen, die constant op een temperatuur van 180 °C wordt gehouden. De bitumenaanvoer geschiedt in verwarmde tankboten. De warm-asfaltinstallatie is volau tomatisch. De installatie wordt bediend door één man, vanuit een 'commandowagen'. (De rubriek 'Zutphen vijftig jaar geleden' bestaat uit veelal ingekorte artikelen die destijds in de Zutphensche Courant hebben gestaan.) ^utphen - 2014/2 59

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 27