Onderzoek in Polsbroek naar onmaatschappelijkheid N ieuwe concentraties 'Over vijftig jaar telt Zutphen 75.000 inwoners' maar omdat de kleuters toen juist paasvakantie hadden, beloofde zij, als de school weer begon, nog even terug te komen om iedereen goeden dag te zeggen. De weken vóór de paasvakantie waren de kleuters druk bezig geweest met het instude ren van een speciaal versje: 'Juffrouw Mies gaat ons verlaten, en dat doet ons veel ver driet. Wij zullen u zo missen, ook al gelooft u dat soms niet...' zongen heldere kinderstem metjes op de wijs van Oh my darling Caroline. En er waren natuurlijk cadeaus: een wand- lamp namens het personeel en een staande schemerlamp van de oudercommissie. 14 april 1964 Blijkens het jaarverslag van de Stichting Katholiek Maatschappelijk Werk is in 1962/63 een uitgebreid onderzoek verricht naar de 'onmaatschappelijkheidsverschijnse len' in het Polsbroekkwartier en naar de mate waarin deze zich in de gezinnen manifesteren. Van 87 'doorgelichte' gezinnen zal om praktische redenen begonnen worden met een intensieve begeleiding van een tiental. Bij de selectie is rekening gehouden met de wenselijkheid gezinnen met opgroeiende kin deren te laten prevaleren. Naast dit alles blijft voor de beleidsbepaling van de stichting een vraag hoe de sanering van de buurt zal plaatsvinden en de wijze van verspreiding der gezinnen. Er dreigen duide lijk nieuwe concentraties te ontstaan. Bege leiding van verhuizende gezinnen, evenals in voorgaande jaren, is niet of bijna niet moge lijk geweest, daar er bij de Dienst Huisvesting naar buiten uit geen planning merkbaar was met betrekking tot de huisvesting. In de ver slagperiode werd (intensief) contact onder houden met 73 gezinnen die in aanmerking komen voor sociale integratie. De huisvesting in het Mariahofke (het clubhuis in de Polsbroek) is nog altijd een der grootste zorgen van het bestuur. De ac commodatie is te beperkt. Het aalmoezenier schap blijkt van kapelaan Nibbelke zo veel tijd en aandacht te vragen dat het bestuur denkt aan een part-time taak voor een daartoe bui ten de parochie aan te trekken priester. 23 mei 1964 'Zutphen en naaste omgeving zullen er rekening mee moeten houden dat er over vijftigjaar - in verband met de "overvloei ing" van de Randstad Holland - in dit gebied 75.000 mensen wonen. Dit betekent dat er in die periode vijftienduizend woningen dienen te worden gebouwd en dat het industrieterrein moet worden verdubbeld of zelfs verdrievou digd. Men zal ook dienen te zorgen voor be langrijke recreatieve voorzieningen, op cultu reel en sportgebied. Een en ander vraagt voor het gehele gebied een groot programma, dat in de eerstkomende vijf of tien jaar duidelijk vorm moet krijgen.' Aldus burgemeester S. de Jong in een cau serie over het onderwerp Zutphen, verle den, heden en toekomst tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van het gouden jubileum van het departement Zutphen van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. 'Het heden is voor Zutphen als geheel - dacht ik - gunstig', aldus de burgemeester. 'De ligging van de stad is goed; dat geldt voor de water-, land- en spoorwegen. We hebben een goede stedenbouwkundige verdeling tussen het in dustrieterrein en de woongedeelten. Verder is er een goed georganiseerde middenstand met een daarbij behorende behoorlijke appara tuur. En de industrie is goed gevarieerd.' 2"tphen - 2014/2 57

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 25