Afb. 2 Het Liber Aureus Zutphaniensis. Parochie Sint Jan de Doper, Zutphen. Bruikleen Stedelijk Museum Zutphen, inventarisnummer Br 00026. ken ertussen. Boven elke dubbele lectrijn werd een ijzeren stang gemonteerd, waaraan door middel van kettingen de boeken wer den vastgemaakt. De lectrijnen waren ver sierd met houtsnijwerk door de beeldsnijder Meester Wilhelm. Hij maakte ook de figuren aan de pilaren, waaronder een afbeelding van Sint-Walburgis aan de eerste pilaar vanaf de huidige ingang.3 De pilaar die recht voor de oorspronkelijke ingang stond, kreeg een groter reliëf, Christus Triumfator voorstel lend. In het aureool rond zijn hoofd staat de spreuk Ego sum via veritas et vita. (Ik ben de weg, de waarheid en het leven.) Een duidelijk symbool voor de inhoud van de bibliotheek!4 In de nieuwe bibliotheek lagen vanaf de opening 116 boeken. Er is namelijk een re kening uit 1564 bewaard gebleven voor 116 kettingen.5 De bibliotheek was overigens al snel te klein: één jaar na de opening moesten er al acht lectrijnen bijgeplaatst worden. Deze kwamen tegen de kerkmuur aan te staan. De St. Walburgiskerk dateert in oorsprong uit de elfde eeuw.6 Rond 1225 is men ver moedelijk begonnen met de verbouwing van de Romaanse basiliek tot een nieuwe Romaans-Gotische kerk die in later eeuwen steeds werd uitgebreid. De kerk fungeerde als dubbelkerk: ze was tegelijk parochiekerk voor de oude binnenstad van Zutphen en ka pittelkerk. Kapittel en kerk konden niet zonder boe ken. Een belangrijk boek met onder andere de statuten van het kapittel, eedsformulieren en een feestlectionarium, wordt nu bewaard in het Stedelijk Museum van Zutphen. Dit Liber aureus Zutphaniensis is gebonden in een schitterende verguld zilveren band versierd met bergkristallen.7 (afb. 2) De geleerde wer ken die de kanunniken nodig hadden en de boeken die voor de liturgie gebruikt werden (zoals missaals, antifonaria, processionaria), werden bewaard op het koor in kisten of ge sloten boekenkasten. Toen in 1492 een nieuw kapittelhuis aan de kerk werd gebouwd, werd de gewelfde ruimte boven de kapittelzaal ge bruikt als boekenkamer. Na de opening van de 'nieuwe librije' in 1564 werd deze ruimte de 'oude librije' genoemd. Ze is nu nog in ge bruik als boekenkamer. De tafel en de vloerte gels dateren nog uit de vijftiende eeuw. De collectie In de 'oude librije', ook wel 'bovenlibrije' ge noemd, en de 'nieuwe librije' bevindt zich nu de collectie van de librije van de Sint-Walbur- giskerk. Dankzij de minutieuze beschrijving van deze collectie door Joke en Anne-Dirk Renting (zie clz) kennen we de inhoud van de collectie nu heel goed. En dit niet alleen. In hun catalogus hebben zij ook alle voor gaande catalogi opgenomen. Met behulp hiervan is de groei en bloei van de collectie zichtbaar gemaakt, maar ook de neergang. Bovendien zijn van elk boek de herkomst gegevens (afb. 3) genoteerd en is de band (afb. 4) beschreven. Registers ontsluiten deze zaken.8 We beschikken over elf beschrijvingen van 48 ^utphen - 2014/2

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 16