Ad Leerintveld1 Middeleeuwse sfeer Dit jaar is het 450 jaar geleden dat aan de Sint-Walburgiskerk te Zutphen een nieuwe librije werd gebouwd. Dit feit zal niet onopgemerkt voorbijgaan: het hele jaar 2014 zal Zutphen in het teken staan van het oude gedrukte boek. Van april tot oktober worden tal van activiteiten ontplooid. De Historische Vereniging Zutphen speelt hierbij een grote rol; reden genoeg voor een bijdrage over de librije in het tijdschrift Zutphen. Ieder die de librije van Zutphen bezoekt, wordt getroffen door de welhaast middel eeuwse sfeer die er heerst. Toch is deze bi bliotheek pas geopend in 1564. De sfeer is middeleeuws, omdat de eerste ontwerper van de librije, de kerkmeester Conrad Slindewa- ter, zich in zijn ontwerp heeft laten leiden door de kloosterbibliotheken uit de naburi ge kloosters: met name het uit de dertiende eeuw stammende Dominicaner-, Predikhe ren- of Broederenklooster in het centrum van Zutphen en het klooster Galileën, een Franciscaner klooster uit het midden van de vijftiende eeuw, aan de weg van Zutphen naar Warnsveld. Slindewater maakte schetsen en beschreef zijn plannen in brieven aan keizer Karel v, aan de bisschop van Utrecht en aan de raad van de stad. Eén zo'n schets is be waard gebleven.2 De bouw heeft Slindewater niet meer mo gen beleven. Hij stierf in 1559. Herman Ber- ner, die sinds 1540 kerkmeester was, ging door op de ingeslagen weg. En in 1561 werd begonnen met de bouw van wat men de 'nieu we bibliotheek' noemde. Het schetsontwerp van Slindewater is grotendeels gevolgd. Het grondplan is gelijk gebleven, de situering van de aanbouw aan de kerk ook. Het gewelfde dak steunt in het midden op vier pilaren. Haaks op de lange buitenmuur werden tien houten lectrijnen geplaatst met zitban- Zutphen - 2014/2 47

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 15