schoolhervormingen door het revolutionair bewind in Frankrijk zelf. Minister onder de Fransen Toen de Hollandse departementen in juli 1810 bij het Franse keizerrijk werden inge lijfd, behielden de belangrijkste ambtenaren hun baan, maar het onderwijs viel voortaan onder de grootmeester van de keizerlijke uni versiteit in Parijs, Louis de Fontanes (1761 1821). Het keizerlijk hervormingsdecreet van 22 oktober 1811 reorganiseerde het open baar onderwijs in de Hollandse departemen ten, maar handhaafde voor het basisonder wijs uitdrukkelijk de schoolwet van 1806. Bij besluit van 30 april 1812 was Van den Ende al tot inspecteur-generaal van de keizerlijke uni versiteit voor het lager en Latijnse onderwijs in de Hollandse departementen benoemd. In feite werd hij daarmee een soort regiona le minister, die rechtstreeks onder Parijs res sorteerde. Tussen 1811 en 1813 redigeerde Boerderij Geessink in Warnsveld, waar Adriaan van den Ende na zijn pensionering woonde. De foto is van 1954. (Regionaal Archief Zutphen) hij enkele omvangrijke rapporten, de eerste kwalitatief goede statistische bronnen over de staat van het lagere en middelbare onderwijs in Nederland. De wet van 1811 hief alle universiteiten en illustre scholen op en verving ze door een Frans systeem van académies (onderwijsres- sorts waarbinnen heel het onderwijs van hoog tot laag op samenhangende wijze georgani seerd werd), universités (hogescholen, uni versiteiten) en lycées (middelbare scholen).13 Die hele sector moest nu worden gereorga niseerd. Na een lange studie- en inspectiereis door alle departementen en een uitvoerige briefwisseling met alle betrokken overheden stelde Van den Ende een gedetailleerd her vormingsplan op dat rekening hield met het bestaande netwerk van scholen, de feitelijke 44 ^utphen - 2014/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 12