Het bijzondere van de Hemony's Afb. 4 De lantaarn van de Wijnhuistoren met klok ken (foto: auteur) Het karwei in Zutphen was zo goed als klaar toen een zeer zelfbewuste Francois Hemony een brief naar Deventer stuurde, inhoudend dat hij wel een betere beiaard kon verschaf fen dan ze daar hadden. Het andere lid van de beoordelingscommissie was, we zagen het al, de Deventer organist en beiaardier Lucas van Lenninck. Die had waarschijnlijk gecon stateerd dat de bellen van Hemony van bete re kwaliteit waren dan die waar hij het mee moest doen. Met Van Eyck aan de ene kant en vaak, maar lang niet altijd, Sprakel aan de an dere kant bouwden de Hemony's, soms apart, soms samen, de ene beiaard na de andere. Op een gegeven moment kreeg Franyois een aanbod uit Amsterdam dat hij niet kon weigeren. In 1657 vestigde hij zich daar. Pie- ter ging naar Gent. Hij bleef veel samenwer ken met zijn broer; toen Franyois in 1667 overleed, zette Pieter de zaak voort. Op grond van de beschrijving van een bezoe ker aan zijn werkplaats en een enkele brief van Franyois Hemony, gecombineerd met talrijke publicaties van André Lehr, kunnen we een beeld krijgen van de werkwijze van Franyois en Pierre Hemony. Circa vijftig bei aarden kwamen uit de gieterij van Hemony. In onder meer Utrecht, Groningen. Gent, Antwerpen, Amsterdam, Enkhuizen klinken nog dagelijks de klokken van Hemony. Maar ook dichterbij, in de beiaard van de Lebuï- nuskerk in Deventer, hangen klokken van Hemony, en sinds 1645 hangen er ook twee in het kerkje van Almen.16 17 Zutphen zelf heeft nog twee klokken: één in het carillon en één in het Stedelijk Museum. De klok in het museum (afb. 5) heeft als opschrift Petrus Hemony fecit Amstehdamum Anno 1677. Die staat dus niet in het weegrapport van 26 sep tember 1644. De rest is verkocht of verloren gegaan. Die enig overgebleven klok in de to ren is wat in het weegrapport die halve uyrs kloe ke sub no 2o van 1779 pond is; wij zeggen nu dat hij ongeveer 950 kg weegt. Met die klok is iets heel merkwaardigs aan de hand. Toen hij was gestemd door Hemony was de toonhoogte f1. Maar die is door de klokkengieter Van Bergen herstemd naar el.18 Dat is heel ongewoon: een klok omlaag stemmen. Daartoe moet ma teriaal aan de onderkant zijn weggehaald. Afb 5 De klok van Petrus Hemony uit 1677. (Stedelijk Museum Zutphen) ^utphen - 2014/1 7

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 7