Het eerste Hemony-carillon Afb. 3 Attest voor de gebroeders Hemony. (foto: Ron Elsinga, RAZ) Hemony en Emond Hellenraet zijn in Nij megen en Deventer op werkbezoek geweest om te kijken hoe ze de zaken daar hadden aangepakt.8 Zo kwamen ze aan die ongeveer elfduizend pond. Als reizende klokkenmakers waren de broers gewend ter plaatse een gat in de grond te graven, waarin het hele voorbereidings- en gietproces plaatsvond. In Lochem zijn daar nog resten van te zien. (afb. 2) Maar hier in Zutphen ging het om een zeer omvangrijk, langdurig karwei. Ze namen hun intrek in het voormalige Isendoornklooster, ongeveer waar nu het Baudartius staat.9 Daar was ook de gieterij waar Frangois en Pierre Hemony hun eerste Zutphense beiaardklokken goten. Maar, zoals blijkt uit een aantekening in het Memoriën- en resolutieboek,10 wogen de klokken samen geen 11.000 maar 13.250 pond, en het waren er negentien geworden. (zie de ka dertekst 'Transcriptie') Het zou niet bij een beiaard van negentien klokken blijven. De twee onpartijdige mees ters, de befaamde Utrechtse beiaardier Van Eyck en zijn Deventer collega-beiaardier Lu cas van Lenninck, waren dermate onder de indruk dat ze met de aanbeveling kwamen er nog wat bij te doen. En inderdaad werd reeds een jaar na de oplevering in 1644 opdracht gegeven om nog zes klokjes te gieten.11 Hier mee was het eerste carillon van Hemony én van Zutphen een feit. Het was een baanbrekend carillon. Behalve de betaling wilden de broers graag een attest hebben, een soort getuigschrift. Dat konden ze krijgen. Het ligt nu in het Zutphense ar chief;12 het is een indrukwekkend uitziend document (afb. 3) en er is iets geks mee. Er staat in dat Francois en Pierre Hemoni klokken hebben gegoten tot sesentwintich kloeken in t ge tal Er staat ook dat de gebroeders hadden verzocht een attest dit aangaande te geven, en dat kon men toch niet weigeren. Het stads zegel zou onder de brief worden gehangen. Aan het exemplaar in het archief hangt ech ter geen stadszegel, en er staat ook niet dat het een kopie is. Waarschijnlijk hebben de broers dit attest nooit gehad. Al werden er later nog klokken aan toege voegd, met dit eerste carillon begon de roem van de gebroeders Hemony. Hoe kwam dat? ^utphen - 2014/1 5

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 5