Aardgas is in aantocht Woonvloot Ruim baan of de afbeelding van een wagenrad alleen vol doende zou zijn. Los van de vraag in hoeverre het technisch mogelijk is het ingewikkelde Warnsveldse wapen op een vlag te plaatsen, mag men veeleer stellen dat een wapenschild niet thuishoort op een vlag. Een vlag moet op grote afstand duidelijk herkenbaar zijn en onderscheiden kunnen worden van ande re vlaggen. Vandaar dat bepaalde emblemen in de banistiek of vlaggenkunde worden ver eenvoudigd tot het meest belangrijke. Bij de gemeentevlag van Warnsveld heeft men (dus kennelijk onbewust) de juiste keus gemaakt. (Noot van de redactie: dit is een aangepaste versie van een artikel dat door KI. Sierksma is geschre ven.) 25 maart 1964 Kort na Pasen komt een ko lossale karavaan van machines en materiaal in beweging om de eerste sectie te gaan aanleg gen van het grote transportleidingnet voor ons aardgas. In Borger Compagnie, bij Veendam, wordt deze liefst vijf kilometer lange 'trein' ge formeerd. Vrijwel alle voertuigen staan daar al voor vertrek gereed. De allergrootste graver - een bakbeest van veertig ton - moet nog aankomen uit Amerika. Ook het werven van de 'bemanning' is al in volle gang. Er zullen ongeveer vijfhonderd werknemers meereizen op het eerste traject van Sappemeer naar Zut- phen. De uitvoering berust bij een speciaal voor deze unieke 'rit' samengestelde combina tie van drie grote ondernemingen: Moris- son-Knudsen, Wilton-Fijenoord en de Ne derlandse Heide Maatschappij. Soortgelijke groeperingen zijn aangewezen voor de drie overige secties van het stuk pijpleiding, dat nog ditjaar gereed moet komen. Opdrachtgever van dit vele miljoenen kos tende karwei is de Nederlandse Gas Unie. De eerste sectie omvat een tracé van 130 kilome ter. Die afstand moet zijn afgelegd vóór de volgende herfst. De 'trein' moet ten koste van alles in beweging blijven. Alleen op zondagen zal er worden gestopt en dan nog voorname lijk om de monteurs gelegenheid te geven on derhoud uit te voeren. Voor de Nederlandse arbeidskrachten heeft de aannemerscombinatie een compleet bus jespark aangeschaft voor pendeldiensten. Dit vertrouwde systeem gaat natuurlijk niet op voor buitenlanders. Waar moeten zij verblij ven? In kosthuizen onderweg? Er is een pret tiger oplossing gevonden: men bouwt een woonvloot, die steeds zo dicht mogelijk in de buurt van het werkterrein ligt gemeerd. Niet minder spectaculair lijken de technische voorzieningen die zijn getroffen om de 'trein' op gang te kunnen houden. Voor de gravers en pijplassers uit werkt een speciale ploeg die 'ruim baan' moet maken: alle hekken en andere obstakels worden over een breedte van 22 meter verwijderd; bomen en soms wel hele stukken bos dienen gerooid te worden, over greppels en sloten komen vernuftige constructies te liggen en voor nog grotere obstakels (kanalen en rivieren) zal men zelfs noodbruggen slaan opdat geen tijd verloren gaat door langdurig omrijden. Mét de 'trein' rijden vijftien extra draglines mee, die overal kunnen invallen - een kostbare maar op kri tieke momenten echter onmisbare voorzie ning. (De rubriek 'Zutphen vijftig jaar geleden' bestaat uit veelal ingekorte artikelen die destijds in de Zutphensche Courant hebben gestaan.) ^utphen - 2014/1 27

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 27