Pianist-entertainer God Warns? Of aartsengel? Nimmer bestaan Aartsengel Juiste keus Over de exploitatie kon de heer Meuleman nog niet veel vertellen. Wel dat er ook tijdens de weekeinden geen gelegenheid tot dansen meer zal worden gegeven. Daar staat dan echter tegenover dat er elke avond - behalve 's maandags - muziek in de lounge zal zijn. Met matinees op zaterdag en zondag. Het ka rakter van die muziek? 'Een pianist-entertai ner', aldus de heer Meuleman, die van plan is in Zutphen te komen wonen. 26 februari 1964 Onlangs heeft de gemeente raad van Warnsveld besloten een gemeentevlag te laten maken. De kleuren zullen - zoals ieder een zal hebben verwacht - groen-wit zijn, maar het fraaie Warnsveldse wapen komt er niet in. Dat kan niet, aldus de burgemeester, omdat het technisch niet uitvoerbaar is. Alleen het wagen wiel, waarop 'god' Warns zo dapper staat, zal in de vlag te zien zijn. De kleuren en het wagenwiel zijn ont leend - zoals dat dikwijls gebeurt bij het ontwerpen van een nieuwe gemeentevlag - aan de emblemen van het gemeentewapen en de schildkleur daarvan. Het gemeentewapen van Warnsveld werd op 17 september 1852 ver leend door de Koning, waartoe de toenmalige Hoge Raad van Adel adviseerde 'de friesche of saksische god Warns' aldus te vereeuwigen. Zo kreeg dus Warnsveld een 'sprekend' wapen, een wapenschild met embleem, dat de naam van de gemeente 'uitsprak': Warns op een groen veld. In de eerste helft van de vorige eeuw verde digde onder anderen de oudheidkundige D. Buddingh de stelling dat Warnsveld een herinnering zou zijn aan de daar eertijds vereerde god Warns, waarbij hij de figuur Wie is de naakte gebaarde mannenfiguur met twee grote vleugels en in elke hand een slang? Dit is toch zeker geen afbeelding van een germaanse of romeinse godheid, die nimmer met vleugels aan de schouders werd afgebeeld. Zulke gevleugelde figuren komen wél in de christelijke symboliek voor om en gelen voor te stellen! En gezien de werkelijk 'geweldige' uitbeelding van de engelfiguur mag men wel aan een aartsengel denken. De aartsengel, fors en krachtig gevleugeld, staat op de wereld, het veld, zoals zo vaak voorgesteld door een wagenrad, met in de ene hand (bedwongen) een slang als symbool van de satan, in de andere hand een slang die 'de andere boze geesten' verbeeldt, welke hij 'door de goddelijke kracht in de hel terug' drijft. omschreef als een soort Mercurius. Aan zijn hypothese werd destijds niet getwijfeld, en zo werd zelfs zijn stelling vastgelegd in een ge meentewapen. Maar latere onderzoekers hebben wel heel duidelijk aangetoond dat een god Warns nim mer heeft bestaan, noch bij de Friezen, noch bij de Saksers. Hoe zou trouwens in Warns veld een Friese penetratie te verklaren zijn? Anderzijds heeft men bewezen dat Warns- veld ook als naam een heel andere oorsprong heeft. Vergelijkbaar met de Gelderse topogra fische naam Warnsborn moet men het eerste deel 'Warns' beschouwen als een vervorming van de persoonsnaam Warno. Warno is op zichzelf weer een afkorting van de naam Wa- rinbold of Warinfrid. Aldus is Warnsborn te verklaren met 'bron van Warno' en Warns veld met 'veld van Warno'. Bij het instellen van de gemeentevlag werd er in de raad nog gediscussieerd over de vraag 26 ^utphen - 2014/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 26