Niet helemaal gaar 'Ze vliegen weg' Verlangen naar Zutphense jaarboeken Inhoud van het jaarboek Man van de Knakworst te Zutphen, de heer JJ. Dekker, die in Toronto kennismaakte met deze donut en er meteen brood in zag. Maandag wordt de moderne uitgave van het vroegere oliekoekje officieel geïntroduceerd. En wel op de Horecava-tentoonstelling in Amsterdam. Wat zo'n donut precies is? Oorspronkelijk was het een rond koekje dat in hete olie werd gebakken, een noot in het midden had en daarom door de Engelsen doughnut werd genoemd. De grootste verandering die het gebak onderging, was het verdwijnen van de noot. De doughnuts bleken vaak in het mid den niet helemaal gaar, zodat de noot plaats maakte voor een gat. En zo werd de dougnut een donut. De heer Dekker werd eind maart 1963 met het bakken van donuts geconfronteerd op een expositie in Toronto. Hij zag de beslag- ringen uit een speciaal daarvoor geconstru eerd apparaat in de hete olie vallen en dacht toen meteen aan al zijn klanten met hun fri- tuurovens. Na uitgebreide onderhandelingen verwierf de-man-van-de-knakworst de verkoop- en productierechten, niet alleen voor ons land en een stukje Duitsland maar voor het hele EEG-gebied en voor Spanje en Zwitserland. 'We hebben', zo vertelde de heer Dekker, 'in binnen- en buitenland proeven genomen en het succes was enorm. In Deventer hebben we donuts gebakken en verkocht op de markt. Wat denkt u? De mensen aten er bijna hun vingers bij op. En zo ging het ook elders.' De heer Dekker is van mening dat de 'cake-donut' een bij uitstek geschikt product is voor de cafetariasector. Immers, het beno digde doseerapparaat kan worden gehuurd. En de meelmix behoeft alleen maar te wor den aangelengd met water. Het benodigde vet wordt er bij geleverd en... 'Nou ja, een kind kan de was doen. Met een beetje goe de wil en weinig moeite produceert zelfs de eenvoudigste patates-fritesbakker zo'n vier honderd donuts per uur. En heus, meneer, ze vliegen weg.' 17 januari 1964 'Het paard Frits, dat in de nacht van 11 op 12 mei 1940 door de Duit- sche Weermacht op stal werd gezet, moest dit jaar weer worden afgestaan. Het werd 21 april in Apeldoorn afgeleverd. Hoewel de ove rige paarden een paar maal door de Duitsche Weermacht gemonsterd zijn, werd er niet een gevorderd. Door de vordering van Frits moest meerdere malen van huurbespanning gebruik worden gemaakt. De gezondheidstoestand van de paarden was buitengewoon goed. Alle paar den bleven in de zomer op stal. De dienst be schikt thans over zeven paarden.' Dit verhaaltje handelt over de gemeen telijke paarden, die Zutphen zo'n 23 jaar geleden rijk was. We namen het over uit Gemeente Zutphen - verslag over 1941, waarin uiteraard heel wat meer wordt vermeld dan de lotgevallen van Frits en de zijnen. Zoals de wrange volgende tekst: 'Op aanwijzing van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kultuurbescher- ming heeft de gemeente een joodsche school voor gewoon lager onderwijs gesticht.' - de samenstelling van het college van b w - de verdeling van de wethouderstaken - de uitreiking van persoonsbewijzen - de gemeentefinanciën - openbare werken (zoals de aanbesteding van de Larebrug) - openbare orde, veiligheid en zedelijkheid 24 ^utphen - 2014/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 24