Jan G. Elburg Hij vult zijn inkomen aan met het schrijven van reclameteksten. Zo bedenkt hij het 'pien tere pookje' voor de DAF-personenauto, die Jan G. Elburg - slechts toegerust met een simpele vooruit/ achteruithendel - een weinig swingend ima go heeft. Doordat hij vrijelijk associeert is de poëzie van Elburg niet altijd even toegankelijk. Een uitzondering vormt 'Gelovig soms', waaruit de eerste twee strofen: Prijs de dag voor het avond is voor je gouden verloofde het uitmaakt voor het donkere deksel het donker maakt prijs de dag en vertel voor het avond is hoe het was wat er was dat het goed was vertel het nog half gelovige oren (Han Koolhof) Literatuur - R.L.K. Fokkema, Het komplot der Vijftigers. Een literair-historische documentaire. Amsterdam 1979. - Jan van der Vegt, De man met de drietand. Leven en werken van Jan G. Elburg 1919-1992. Amster dam 2012. Als de Duitse inval onvermij delijk lijkt, besluit Neder land op 29 augustus 1939 tot mobilisatie. Jan Gom- mert Elburg (*Wemeldinge, 30 november 1919 - /Am sterdam, 13 augustus 1992) maakt als mitrailleurschut- ter deel uit van het achttien de grensbataljon. Dit batal jon wordt ondergebracht in de Isendoornkazerne in de Zutphense Nieuwstad, 'de smerigste, oudste kazerne die er in heel Nederland te vinden is', schrijft hij zijn ouders. De soldaten moeten stellingen aanleggen in De Hoven. Het is ruw en zwaar werk; de herfst is guur en de winter streng. In de vroege ochtend van 10 mei 1940 val len Duitse troepen Nederland binnen. De Nederlandse verdedigers blazen de IJsselbrug op. Desondanks slagen de Duitsers erin 's mid dags de westoever te bereiken, en moeten de Nederlandse soldaten de strijd staken. Negen tien van hen sneuvelen. Jan Elburg raakt niet gewond, wel is zijn veldfles lekgeschoten. In 1943 raakt hij betrokken bij het gewa pend verzet. Als laborant weet hij hoe je van glycerine de springstof nitroglycerine kunt maken. Verder komt zijn ervaring met wa pens goed van pas. Deze episode van zijn le ven typeert hij als 'indiaantje spelen'. Jan Elburg voelt zich sterk aangetrokken tot de naoorlogse Cobrabeweging. Hij maakt fotomontages, en net als Karel Appel expe rimenteert hij met 'brandhoutreliëfs'. Lange tijd geeft hij ook les aan de Rietveldacademie. Maar Elburg is bovenal dichter, die aanslui ting vindt bij de experimentele Vijftigers, waartoe ook Remco Campert, Gerrit Kouwe- naar en Lucebert behoren. In 1976 krijgt El burg de Constantijn Huygens-prijs. ^utphen - 2014/1 21

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 21