Wie was toch... Willem Constantijn Staring Staring? Die kennen we toch wel, zal de le zer denken. Maar dit stukje gaat nu eens niet over de dichter Antoni Christiaan Wynand of diens bijna even bekende zoon, de landbouw kundige en geoloog Winand Carel Hugo. De familie Staring heeft meer interessante tel gen voortgebracht. Zoals Willem Constantijn (*1847, Laren - f1916, Zutphen), kleinzoon van de dichter en zoon van de geoloog. Willem Constantijn kiest, net als zijn oudere broer Maurits, voor een militaire loopbaan. Na de kma dient hij als officier bij de infante rie en de Militaire Verkenningen. Zijn stand plaatsen zijn Maastricht, Arnhem en Deven ter. Toch zijn het niet zijn militaire daden die hem doen opvallen. Hij ontwikkelt zich tot een van de belangrijkste militaire tekenaars van zijn tijd. Al op het gymnasium in Zutphen laat hij Latijn en Grieks vallen om tekenlessen te kunnen nemen. Op de kma ontwikkelt hij zijn talent verder. Hij tekent er het dagelijk se leven van de cadetten en de officieren. In 1884 maakt hij humoristische prenten bij de al even humoristische Stokvischorders door oud-militair Lodewijk Mulder. Dit werk neemt de lawine van reglementen, die het leger na 1815 over zijn militairen heeft uitgestort, op de hak. Willems specialisatie echter wordt de uitbeelding van cavaleriepaarden in actie. Daartoe bestudeert hij nauwgezet de mo mentfotografie van Muybridge. De aquarel is zijn favoriete techniek, waarmee hij bijzon der treffend de kleurrijke uniformen uit de 19e eeuw weet weer te geven. Hij illustreert boeken en tijdschriften, maar maakt ook vrij werk. Met die andere grote schilder van het militaire leven, Jan Hoynck van Papendrecht, onderhoudt Willem een warme vriendschap. WC. Staring (Stedelijk Museum Zutphen) Na zijn pensionering als militair in 1898 vestigt hij zich in Zutphen. Hij woont in de Rozenhoflaan nr. 13. Hier illustreert hij de tiendelige uitgave Het Historische Museum van het Korps Rijdende Artillerie en voltooit hij de tekeningen voor De Uniformen van de Neder- landsche Zee- en Landmacht hier te lande en in de Koloniën, zijn belangrijkste illustratiewerk. In 2001 wijdt het Legermuseum in Delft een overzichtstentoonstelling aan zijn werk. (Rob Kammelar) Bronnen - A. Polman e.a., Willem Constantijn Staring, 1847 1916. Officier en tekenaar (Delft 2001). - Zutphen 2011-4, voorplaat: het 4e Regiment Dragonders te Zutphen. 20 ^utphen - 2014/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 20