Wederzijds negatief effect De Vrijheidsbond 'Met eere ten grave' ten en moties leggen een zware druk op de vereniging en haar bestuurders. De ooit veel vuldig en uitvoerig behandelde plaatselijke belangen komen nog wel in de notulenboe ken voor, maar men lijkt toch opgeslokt door de turbulente staatkundige ontwikkelingen. Ook het hoofdbestuur van de landelijke liberale kiesvereniging onderkent de proble men; het besluit tot structurele organisatori sche wijzigingen van het verenigingsverband. Op 8 juli 1887 zegt de voorzitter dat het be stuur gekozen heeft om zich meer te gaan richten op de verkiezingen voor de Provinci ale Saten en de Tweede Kamer. Uit zijn woor den blijkt dat er voor de stedelijke belangen een nieuwe partijvorm nodig is. De aan zijn woorden gekoppelde motie tot het 'loslaten' van de plaatselijke politiek wordt met dertig tegen zeven stemmen aangenomen. De clkz zal zich in het vervolg alleen nog maar gaan bezighouden met de provinciale en de lande lijke politiek. Later zal ze opgaan in de fusie van liberale groeperingen die voortgaat on der de naam van De Vrijheidsbond. Opvallend is in dit verband de rol van Zut- phens Belang, de liberale kiesvereniging voor de gemeenteraadsverkiezingen. Deze kiesver eniging kan moeilijk anders worden gezien als een 'ent' op de liberale boom die de clkz aljaren was. Zutphens Belang zal de zorg voor de plaatselijke politiek van de clkz overne men; in de notulenboeken van de clkz ko men gemeentelijke problemen dan ook nau welijks meer voor. Die ontwikkeling is door het hoofdbestuur van de Liberale Unie sterk gepropageerd, omdat de behartiging van de belangen voor zowel de plaatselijke als de na tionale en provinciale politiek een wederzijds negatief effect bleken te hebben. De notulen van de laatste jaren van Zut phens Belang geven een droevig beeld, al blijven betrokkenen optimistisch. Bestuurlij- ke kracht in de drie kiesdistricten die in Zut- phen zijn geformeerd om de kiezers bij hun buurt te betrekken ontbreekt, en de ambitie om in de raad zitting te nemen is gering. Zut phens Belang wordt in 1908 opgeheven. De meer dan tienjarige lijdensweg die het ge volg is van de gemaakte keuze tot voortzetting van de clkz komt duidelijk tot uiting in de notulen. Dat de voortzetting van de clkz het werk is van drie mannen die ook in Zutphens Belang tot het einde toe bestuurlijk actief wa ren, laten de notulen eveneens zien. Het is woensdag 6 april 1921. Zes leden zit ten rond de vergadertafel; het is het bestuur lijke driemanschap Spier, Molenaar en WJ. Schillemans, versterkt met de leden H.GJ. Schillemans, GJ. Kobus en A.G.Biemond. Zij behandelen de aanbeveling tot oprichting van een nieuwe partij op grond van het bij de beschrijvingsbrief van de Liberale Unie gevoegde program. Op 8 november 1921 valt het doek voor de clkz; het afscheid wordt door de heren Molenaar, Gimberg, Willem- sen, H.GJ. Schillemans, HJ. Makkink en LJ. Spier bijgewoond. De voorzitter schetst de ontstane situatie. Een nieuwe staatkundige partij is opgericht onder de naam De Vrijheids bond, waarin de Unie is opgegaan. 'Ook wij moeten nu onze afdeling ontbinden, onze leden kunnen daarna overgaan tot de afde ling Zutphen van De Vrijheidsbond. De eerste stappen om die afdeling alhier op te richten zijn reeds door oud leden van de verschillen de samenwerkende verenigingen gedaan.' De liquidatie vereist een verantwoording van de geldelijke middelen, en dan blijkt dat er geen saldo over is; de tekorten zijn door de zittende bestuurders aangevuld. Na enige dis cussie wordt besloten het archief aan de Ge meente Zutphen over te dragen. De voorzit- 18 ^utphen - 2014/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 18