Redding door Bezuiniging Grote bloei Leiband van de landelijke politiek Al in 1844 voorzag Thorbecke wat het grote breekpunt van die eeuw zou worden. In zijn rede Over het hedendaagse staatsburgerschap zegt hij: 'Het beginsel van algemeen kiesrecht ligt in de staatsgeschiedenis der eeuw, maar het stelsel zal worden aangenomen, ten zelfden tijde waarin men erkent, dat de grote meer derheid nog niet rijp is voor toepassing.' Hij wees hierbij op de gevaren die verbonden zouden zijn aan zijn latere levenswerk, de grondwet van 1848: 'Kapitaal trekt kapitaal aan, want waar het vele is wil het meerdere wezen. Wanneer met toenemende rijkdom aan de ene kant, de armoede aan de andere kant zich uitbreidt; wanneer de rijke nog rij ker en hij die weinig heeft nog armer moet worden, wat is de wetgeving die allen het staatsburgerschap aanbiedt onder een voor weinigen bereikbare voorwaarde, wat is die wetgeving anders dan ironie?' De grondwet van 1848 vereiste een duidelijke inbreng van de kiesgerechtigden. Zij moesten hun eigen kandidaten stellen volgens vastge legde regels. Dit zou leiden tot vereniging van belanghebbenden in kiesverenigingen, die eerst plaatselijk, dan regionaal en ten slotte landelijk van karakter zouden zijn. In Zutphen werd daartoe al op 26 oktober 1848 Redding door Bezuiniging opgericht, met het doel invloed uit te oefenen op verkiezing van nationale en regionale liberale verte genwoordigers. Voorlieden waren P. Welter, Gerrit Jan Roosegaarde en Jacob Dam. Deze liberale vertegenwoordigers vonden in de zittende conservatieven hun politieke tegen standers. Zo leidde de wenselijkheid van een grotere coalitie (in verband met landelijke en pro vinciale verkiezingen) van min of meer ge lijkgestemden ertoe dat op 4 april 1873 de Centrale Liberale Kiesvereeniging Zutphen (clkz) werd opgericht. Aan de wieg hiervan stonden N.Ph.I. van de Kasteele, Ch.M. Henny, H.W. Maaldrink, J.G. Klaassen, D. Evekink, C. Schil- lemans, B.H. Pekelharing, wijnhandelaar Mis pelblom Beijer en 'nieuwkomer' in Zutphen Van Tets. In Geschiedenis van Zutphen, hoofdstuk 7 'De Vergeten Eeuw van Zutphen', memoreert Bert Looper de oprichting in 1888 van de liberale kiesvereniging Zutphens Belang vanwe ge gemeenteraadsverkiezingen. Het zou hier gaan om een voortzetting van de eerdere libe rale groepering Redding door Bezuiniging. De oudste liberale berichten dateren van 4 mei 1873, als ten huize van initiatiefnemer jhr. H.B. van Tets afspraken worden gemaakt over de structuur van de clkz. Deze was in de plaats gekomen van Redding door Bezui niging. De eerste algemene vergadering - 46 leden aanwezig - wordt gehouden op 26 mei 1873. Van Tets was schoolopziener en een nieuw komer in de stad. Door zijn huwelijk was hij geparenteerd aan minister Fransen van de Putte, wiens tweede liberale kabinet op dat moment regeerde. De door Van Tets opge richte liberale kiesvereniging kwam tot grote bloei. Hij was de bindende factor met een scherp inzicht, maar ook hij kon niet verhin deren dat de belangstelling voor het werk van zijn kiesvereeniging niet tot de verwachte bloei kwam. Dat had vermoedelijk vooral te maken met de structurele wijziging van het werk van de liberale kiesvereniging. Van Tets was het jaar daarvoor op 10 april overleden. De clkz sluit zich aan bij de landelijke Libera le Unie, die werd opgericht op 4 maart 1885. Ze gaat aan de leiband lopen van de landelij ke politiek, die zich intensief bezighoudt met de veranderende wetgeving op vele gebieden. De daarmee verbonden bestuurlijke activitei- ^utphen - 2014/1 17

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 17