Hoezo Wapsumsestraat? Henk Demoed Hof te Wapsum Oorkonde van 1134 De weg tussen Zutphen en Brummen heet vanouds de Zutphensestraat. Bij de gemeentegrens van Zutphen, tot 1863 bij huis Het Kanon, daarna iets zuidelijker, gaat deze over in de Kanonsdijk. Het noordelijke deel van de Zutphensestraat, vanaf de kruising met de Windheuvelstraat, is uitgebouwd tot een ruime verkeersweg, onderdeel van de N 345. De oude Zuphensestraat is daarvan de parallelweg. Komend vanuit Zutphen buigt die parallelweg na de Windheuvelstraat af naar het zuidwesten richting Brummen en heet dan nog steeds de Zutphensestraat. Op oudere kaarten zien we het noordelijke deel van de Zutphensestraat ook wel aangeduid als Kanonsdijk of Rijksweg. Niet zo lang geleden is men dit noordelijke deel tot aan de Kanonsdijk Wapsumsestraat gaan noemen en zijn er straatnaambordjes met die naam aangebracht. Waar komt de naam Wapsumsestraat vandaan? Het noordelijke deel van de Zutphensestraat, tot aan de Kanonsdijk, heet Wapsumsestraat. (foto: auteur) Er was vroeger een hertogelijk hof te Wap sum. Hierbij moeten we niet denken aan het middeleeuwse grote hofverband met de daarbij behorende horigen, afdrachten in natura, diensten en persoonlijke verplichtin gen. Wapsum was een van de vele kleine en betrekkelijk jonge hoven. Deze hadden geen hoffunctie, maar dienden als centra voor be talingen van pachten of tynsen in geld. De gronden die ertoe behoorden, werden vanuit de hof bestuurd. Deze gronden bleven soms als complex bestaan en konden worden ver pand. Aan de hof te Wapsum herinnert alleen nog een perceelsnaam Wapse in het noord oosten van Voorstonden, aan de Baankstraat. De gronden van de hof te Wapsum kwamen uiteindelijk onder beheer van de Geldersche Rekenkamer. In het archief van de Rekenka mer komen we diverse stukken over de hof en tienden te Wapsen tegen, waaronder twee kaarten van de onder de hof vallende gron den. Maar de geschiedenis is veel ouder. In dit artikel wordt steeds de naam Wapsum gebruikt. In oude teksten zien we vele varia ties in spelling: Wapsene, Wapsen, Wapsem, Wapse. Vanaf de 17e eeuw is het vrijwel altijd Wapsum, ook op de kaarten. De hof te Wapsum wordt al vroeg genoemd. Een directe vermelding zien we al in 1392. Vóór die vermelding als hof komt de naam al ^utphen - 2014/1 11

Zutphen (vanaf 1982) | 2014 | | pagina 11