Ingewikkeld kapsel 7° 2utphen - 2013/3 - 'W- - Afb. 3 Vrouwen(?)- en mannenkop. (foto's Paul Ploegman) beginwoorden - hier in vertaling - de volgen de woorden te lezen gaven: Jezus Christus, Zoon van God, Heiland.7 Deze voorspelling betrof het einde der tijden, en bevatte een aanzienlijke hoeveelheid elementen die als puur christelijk konden worden uitgelegd. Zo wordt al in de eerste regels het laatste oor deel aangekondigd, waarbij de ongelovige en de gelovige mens God als koning uit de he mel zullen zien nederdalen. Voorts betoogt Augustinus dat in deze hele voorspelling niets te vinden was dat betrekking zou kunnen hebben op de cultus van heidense goden - ja, dat daarin eerder tégen hen en tégen hun be lijders wordt gesproken.8 Evenals Alexander de Grote werd dus ook de sibille van Cumae beschouwd als een soort heidense profetes en voorchristelijke Godsverkondigster.9 Opmerkelijk is trouwens dat de Zutphense verbeelding van de sibille bijzonder 'spre- kend' is. Vooral de haardracht valt op: haar kapsel is vreemd, bont, lang neervallend en tegelijk hoog opgestoken. Dit laatste aspect, haar ingewikkelde kapsel, heeft de Zutphense sculptuur gemeen met andere voorstellingen van de sibille, bijvoorbeeld die in het koor gestoelte van de kerk te Ulm. Een ingewik kelde haartooi - je zou ook kunnen zeggen: een opzichtige hoed - trefje aan op een paar picturale verbeeldingen, zoals bij Hubert van Eyk.10 Maar die voorstellingen hoefde Wilhem de beldensnijder niet te gaan bekijken. Veel dichterbij, op slechts twintig meter afstand, heeft Wilhem iets soortgelijks kunnen zien. De vijf sibillen - waaronder die van Cumae - afgebeeld in de koorsluiting en in het zui dertransept van de Walburgiskerk vertonen eveneens dergelijke opvallende hoofdbedek kingen.11 Niet onwaarschijnlijk heeft Wilhem juist daar, in de Walburga, zijn inspiratie op gedaan voor de vormgeving van zijn sibille. En door die visioenen van Godswege horen zowel Alexander als de sibille juist op dié pi laar thuis bij de twee anderen, die eveneens

Zutphen (vanaf 1982) | 2013 | | pagina 6